PlusLiga: Dziwny mecz w Zawierciu. Pięć setów w starciu Aluron CMC Warty z Indykpolem AZS

Siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie wygrali trzynaste spotkanie w sezonie.

Aluron CMC Warta Zawiercie wygrała z Indykpolem AZS Olsztyn 3:2 w spotkaniu 17. kolejki PlusLigi. Mecz miał dziwny przebieg – gra obu ekip mocno falowała, byliśmy świadkami wielu punktowych serii, jak choćby na początku czwartego seta, gdy gospodarze przegrywali 0:8.

W wyjściowym składzie drużyny gospodarzy nie zagrał rozgrywający Miguel Tavares Rodrigues, u gości nie wystąpił środkowy Taylor Averill. Pierwszy set nie miał wielkiej historii. W środkowej części zawiercianie zaczęli budować przewagę (11:9, 15:11). Po asie serwisowym Dawida Konarskiego odskoczyli na pięć oczek (17:12), a w końcówce kontrolowali sytuację. Facundo Conte wywalczył piłkę setową (24:17), a błąd rywali dał gospodarzom brakujący punkt (25:19).

Siatkarze Aluron CMC Warty dobrze rozpoczęli również kolejną partię (8:5), ale olsztynianie niwelowali straty (10:10, 13:13 – po asie serwisowym Toreya DeFalco). O wyniku tego seta przesądziły błędy własne Jurajskich Rycerzy. Kosztowna była seria straconych punktów od 18:16 do 18:20. W końcówce goście utrzymali przewagę. Karol Butryn popisał się skutecznym atakiem na wagę piłki setowej, a po chwili DeFalco zamknął tę część meczu asem serwisowym (21:25).

W trzeciej partii, po wyrównanym początku (6:6), przewagę zaczęli budować gospodarze (16:12). W ekipie z Olsztyna brakowało skuteczności w ofensywie, dobrze prezentował się jedynie DeFalco. Przy stanie 20:14 wydawało się, że jest już po zawodach, ale goście zerwali się jeszcze do walki i zmniejszyli straty (22:19). Atak Konarskiego i blok Conte wyjaśniły jednak sytuację (24:19). Ostatni punkt seta wywalczył skutecznym atakiem Conte (25:20).

Czwartą odsłonę gospodarze rozpoczęli od rzadko spotykanego na tym poziomie falstartu (0:8). Taki początek miał ogromny wpływ na dalszą część seta, bo choć zawiercianie podejmowali próby odrabiania strat, solidnie grający siatkarze Indykpolu AZS utrzymywali przewagę. Szymon Jakubiszak wywalczył piłkę setową, a błąd gospodarzy ustalił wynik na 17:25.

Tie-breaka lepiej rozpoczęli gospodarze (5:2), którzy przy zmianie stron, po ataku Konarskiego mieli cztery oczka zaliczki (8:4). Później zawiercianie powiększyli przewagę do pięciu punktów (10:5) i... przegrali cztery kolejne akcje (10:9). Po ataku DeFalco przyjezdni odrobili straty (12:12). Końcówka przyniosła zaciętą walkę obu ekip, zwieńczoną rywalizacją na przewagi. Piotr Orczyk wywalczył piłkę meczową (14:13), olsztynianie wyrównali. Kolejny atak Orczyka i pomyłka najlepszego w tym spotkaniu siatkarza gości – DeFalco, przyniosły decydujące punkty Jurajskim Rycerzom (16:14).

Skrót meczu Aluron CMC Warta – Indykpol AZS:

Najwięcej punktów: Dawid Konarski (22), Uros Kovacevic (17), Facundo Conte (11) – Aluron CMC Warta; Torey DeFalco (29), Karol Butryn (14), Mateusz Poręba (10) – Indykpol AZS. MVP: Dawid Konarski (17/32 = 53% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 4 bloki).

Aluron CMC Warta: Patryk Niemiec, Maximiliano Cavanna, Uros Kovacevic, Miłosz Zniszczoł, Dawid Konarski, Facundo Conte – Michał Żurek (libero) oraz Mateusz Malinowski, Piotr Orczyk, Wiktor Rajsner, Miguel Tavares Rodrigues. Trener: Igor Kolaković.
Indykpol AZS: Robbert Andringa, Mateusz Poręba, Jan Firlej, Torey DeFalco, Szymon Jakubiszak, Karol Butryn – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Karol Jankiewicz, Jan Król, Dawid Siwczyk, Wiktor Janiszewski. Trener: Javier Weber.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 17. kolejki PlusLigi:

2022-01-22: PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:23, 20:25, 23:25, 26:24, 10:15)
2022-01-22: Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (25:22, 15:25, 22:25, 19:25)
2022-01-22: Asseco Resovia – Stal Nysa 3:2 (23:25, 25:17, 18:25, 25:15, 15:13)
2022-01-23: Aluron CMC Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (25:19, 21:25, 25:20, 17:25, 16:14)
2022-01-23: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-01-24: GKS Katowice – LUK Lublin (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-01-24: Trefl Gdańsk – Cerrad Enea Czarni Radom (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).