Australian Open: Kim jest Kaia Kanepi, rywalka Igi Świątek?

Tenis

Kaia Kanepi pokonała w 1/8 finału Australian Open Arynę Sabalenkę. Przez to w ćwierćfinale stanie naprzeciwko Igi Świątek. Kim jest estońska tenisistka?

Kanepi urodziła się 10 czerwca 1985 roku w Haapsalu. Już jako młoda tenisistka odniosła ogromny sukces. Zwyciężyła w juniorskim French Open w 2001 roku, dzięki czemu została liderką ówczesnego rankingu. 

 

W turnieju seniorskim zadebiutowała w 2001 roku w Wiedniu. W 2005 roku udało jej dostać do najlepszej setki rankingu WTA. Następny sezon również był specjalny dla Kanpei. Zaliczyła wtedy swój wielkoszlemowy debiut na Roland Garros.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kaia Kanepi wyeliminowała Arynę Sabalenkę! Będzie rywalką Igi Świątek

 

Kanepi zapisała się w historii estońskiego tenisa. Jako pierwsza zawodniczka z tego kraju zameldowała się zarówno w półfinale, jak i finale profesjonalnego turnieju.

 

Najwyższe miejsce w rankingu WTA zajmowała w sierpniu 2015 roku. Wtedy plasowała się na 15. pozycji. Największy spadek formy zanotowała w 2016 roku, kiedy to umieszczoną ją na 302. miejscu w ogólnoświatowym rankingu. Następnie Estonka zaczęła wracać do formy. Na początku 2018 roku była 43. Później oscylowała w okolicach 100. miejsca. Obecnie plasuje się na 115. pozycji. 

 

Estonka jeszcze nigdy nie wygrała turnieju wielkoszlemowego. Ma natomiast w dorobku cztery tytuły WTA. Ostatni z nich wywalczyła w 2013 roku.

 

Kanepi w swoim najbliższym meczu zmierzy się z Świątek. Stawką tego pojedynku będzie awans do półfinału Australian Open. 

 

Andrzej Adamiec/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie