Holandia w żałobie. Nie żyje Wim Jansen

Piłka nożna
Holandia w żałobie. Nie żyje Wim Jansen
fot. PAP
Oficjalna witryna Feyenoordu poinformowała o śmierci byłego legendarnego piłkarza oraz trenera Wima Jansena. Miał 75 lat.

Oficjalna witryna Feyenoordu poinformowała o śmierci byłego legendarnego piłkarza oraz trenera Wima Jansena. Miał 75 lat.

Jansen to absolutna legenda nie tylko holenderskiego futbolu. Wystarczy powiedzieć, że jako piłkarz dwukrotnie sięgnął po wicemistrzostwo świata, a także brązowy medal mistrzostw Europy z reprezentacją Oranje, w barwach której grał w latach 1967-1980. Rozegrał dla niej 65 meczów i strzelił jednego gola.

 

ZOBACZ TAKŻE: Włoskie media: Andrij Szewczenko marzeniem Polaków

 

W piłce klubowej niemal całą swoja karierę spędził w Feyenoordzie, dla którego grał w latach 1965-1980, zdobywając trzy mistrzostwa i trzy puchary kraju, a także zdobył Puchar Europy w 1970. Wówczas w półfinale Feyenoord wyeliminował warszawską Legię. Cztery lata później dorzucił Puchar UEFA, a w 1982 roku jako piłkarz Ajaksu zdobył kolejne mistrzostwo Holandii. Na zakończenie kariery piłkarskiej grał jeszcze w Stanach Zjednoczonych w barwach Washington Diplomat.

 

Po zawieszeniu butów na kołku zajął się pracą szkoleniową. Również osiągał wiele sukcesów, o czym świadczą dwa Puchary Holandii oraz Puchar Zdobywców Pucharów wywalczone z Feyenoordem, a także mistrzostwo i Puchar Ligi Szkockiej zdobyty z Celtikiem Glasgow. Pracował również w Belgii, Japonii i Arabii Saudyjskiej, gdzie był asystentem Leo Beenhakkera w tamtejszej reprezentacji.

 

KN, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie