Pekin 2022: Natalia Czerwonka i Zbigniew Bródka chorążymi reprezentacji Polski

Zimowe

Łyżwiarze szybcy Natalia Czerwonka i Zbigniew Bródka będą nieść flagę Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie 4 lutego - ogłosił przewodniczący PKOl Andrzej Kraśnicki podczas ślubowania sportowców w Warszawie.

37-letni Bródka wystąpi w najważniejszej zimowej imprezie czterolecia po raz czwarty w karierze. Największymi sukcesami panczenisty Błyskawicy Domaniewice, który polską flagę niósł także podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Pjongczangu w 2018 roku, jest zdobycie złotego medalu igrzysk w Soczi na 1500 m oraz brązowego w zawodach drużynowych.


Zobacz także: Pekin 2022: Karolina Bosiek i Damian Żurek nie wylecą w środę na igrzyska

 

Przed trwającym sezonem Bródka nie startował w zawodach, a jedynie trenował, i wydawało się, że wkrótce zakończy karierę. Tej zimy wrócił jednak do wyczynowego sportu i udało mu się wywalczyć kwalifikację olimpijską w biegu ze startu wspólnego oraz na swoim koronnym dystansie 1500 m.

 

O cztery lata młodsza Czerwonka również stała na podium w Soczi w 2014 roku - wraz z koleżankami zdobyła srebro w zawodach drużynowych. W Pekinie ponownie wystartuje w tej konkurencji, a ponadto będzie się ścigać na 1500 m.

 

We wtorek w warszawskim hotelu Renaissance na Okęciu ślubowanie olimpijskie złożyło kilkadziesiąt osób z reprezentacji Polski na igrzyska w Pekinie, w tym 35 zawodników.

 

Zobacz także: Skład reprezentacji Polski na IO w Pekinie

 

Słowa przysięgi wypowiedziała w imieniu sportowców rywalizująca w short tracku Natalia Maliszewska, a w imieniu sztabów szkoleniowych trener saneczkarzy Marek Skowroński.

 

Obecni byli reprezentanci Polski w biathlonie, inni łyżwiarze szybcy rywalizujący na torze krótkim (short track), a także panczeniści startujący na torze długim, kombinatorzy norwescy, saneczkarze, snowboardziści, dwie narciarki alpejskie oraz rywalizująca w biegach narciarskich Magdalena Kobielusz.

 

Sportowcy i członkowie sztabów odebrali tego dnia nominacje olimpijskie od przewodniczącego Kraśnickiego oraz sekretarza generalnego PKOl Adama Krzesińskiego. Biało-czerwoni, którzy ślubowali we wtorek, wylatują do Chin w środę. Wliczając sztaby szkoleniowe i oficjeli, tego dnia bezpośrednim lotem podróżować będzie 109 osób.

 

"Już jutro udacie się na wspaniałą imprezę - zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Gratuluję wam, że doszliście do tego etapu. To jest wasz wielki sukces osobisty. Dziękuję wszystkim, którzy wpłynęli na to, że jesteśmy dziś w takim licznym gronie. Chciałbym, żebyśmy mogli usłyszeć nasz hymn, zobaczyć naszą flagę na jednym z trzech masztów, ale najważniejsze jest to, żeby każdemu z was udało się przełamać własne słabości" - powiedział Kraśnicki.

 

W kadrze Polski na rozpoczynające się 4 lutego igrzyska znalazło się 57 sportowców: 30 kobiet i 27 mężczyzn. Podczas wtorkowej ceremonii zabrakło łyżwiarzy figurowych, skoczków narciarskich oraz części biegaczy narciarskich i alpejczyków. Oni ślubowanie złożą już w Chinach.

 

Igrzyska będą odbywały się w surowym reżimie sanitarnym z powodu pandemii COVID-19.

 

"Zostało bardzo wiele zrobione w kwestiach bezpieczeństwa. Dla nas najważniejsze jest to, żebyście polecieli tam, przebywali i wrócili zdrowi. Procedury są bardzo rygorystyczne, ale wszystko to służy zdrowiu. Pierwsze wrażenia są bardzo dobre, wszystko przebiega sprawnie. Transport jest dedykowany, jest pełna ochrona. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie jak najlepiej" - dodał Kraśnicki.

 

Igrzyska w Chinach potrwają do 20 lutego. Dotychczasowy dorobek Polski w zimowej olimpiadzie to 22 medale - po siedem złotych i srebrnych oraz osiem brązowych.

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie