Australian Open: Iga Świątek w półfinale!

Iga Świątek

Iga Świątek pokonała Kaię Kanepi w ćwierćfinale Australian Open! Całe spotkanie trwało ponad trzy godziny. W półfinale rywalką Świątek będzie Amerykanka Danielle Collins.

- Pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał na korcie twardym wiele dla mnie znaczy. Dwa lata temu czułam, że nie jestem w stanie na tej nawierzchni grać po swojemu i zawsze dostosowywałam się do tego, co robiły moje rywalki. Teraz jest inaczej, bo czuję, że naprawdę się rozwinęłam i mogę pokazać więcej na "betonie", mam więcej swobody. Jestem z tego dumna - mówiła przed meczem Świątek.

Polka była faworytką w starciu z Kanepi. Początkowo gładko wygrywała swoje gemy. Miała także cztery break pointy, jednak żadnego z nich nie wykorzystała. Tymczasem dość niespodziewanie Kanepi przełamała Świątek już w pierwszej próbie i objęła prowadzenie 4:3. To podcięło skrzydła Polce. Ostatecznie, rywalka wygrała partię po zaciętej walce 6:4. Przesądziła o tym dziewiąta piłka setowa.

Już na samym początku drugiej partii Świątek została przełamana... W następnym gemie doprowadziła jednak do wyrównania i poszła za ciosem, prowadząc 4:1. Estonka nie poddawała się i w siódmym gemie byliśmy świadkami kolejnego przełamania. Chwilę później było 4:4 i gra się wyrównała. O wszystkim decydował tie-break. Świątek grała praktycznie bezbłędnie i wygrała go do dwóch.

Trzeci set rozpoczął się od przegranego serwisu Kanepi. W czwartym gemie reprezentantka Estonii odrobiła straty i było 2:2. Po chwili, po kolejnym przełamaniu, szala znów przechyliła się na stronę Świątek. Z każdą minutą przewaga Polki rosła, chociaż w międzyczasie straciła ona swoje podanie. Odpowiedziała przełamaniem i ostatecznie wygrała seta 6:3.

Świątek po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału prestiżowej imprezy w Melbourne. Tam czeka na nią Amerykanka Collins, rozstawiona z numerem "27".

Iga Świątek - Kaia Kanepi 4:6, 7:6 (7-2), 6:3