Puchar Narodów Afryki: Awans Egiptu i Gwinei Równikowej po rzutach karnych. Znamy pary ćwierćfinałowe

Puchar Narodów Afryki: Awans Egiptu i Gwinei Równikowej do ćwierćfinału po rzutach karnych

Egipt pokonał Wybrzeże Kości Słoniowej, a Gwinea Równikowa wyeliminowała Mali w 1/8 finału piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki w Kamerunie. Oba mecze rozstrzygnęły się w rzutach karnych, po 120 minutach gry bez bramek.

Spotkanie Egipcjan z Iworyjczykami było jednak znakomitym widowiskiem, a obie drużyny miały wiele okazji strzeleckich. W konkursie karnych "Faraonowie" nie mylili się i wygrali 5-4.

Zwycięstwo przypieczętował sam Mohamed Salah, gwiazda Liverpoolu i konkurent Roberta Lewandowskiego w finale plebiscytu FIFA na Piłkarza Roku 2021. Chwilę wcześniej w drużynie Wybrzeża Kości Słoniowej nie wykorzystał "jedenastki" obrońca Manchesteru United Eric Bailly. Jego zbyt lekki strzał obronił rezerwowy bramkarz Mohamed Abou Gabal, grający od 88. minuty.

Egipt wygrał z Wybrzeżem Kości Słoniowej po raz dziewiąty w dziesięciu meczach w Pucharze Narodów Afryki. Trzykrotnie starcia tych drużyn kończyły się rzutami karnymi i za każdym razem lepsi byli Egipcjanie.

"Faraonowie" są najbardziej utytułowanym zespołem w historii tych rozgrywek. Zdobyli trofeum siedmiokrotnie, ale po raz ostatni w 2010 roku.

W meczu Gwinei Równikowej z Mali emocje przez 120 minut ograniczały się do... fauli i prób wymuszenia rzutu karnego. Strzałów na bramki brakowało. W rzutach karnych lepsi byli zawodnicy Gwinei Równikowej, wygrywając 6-5.

W poprzednich dniach awans do ćwierćfinału wywalczyły: Kamerun, Gambia, Tunezja, Burkina Faso, Maroko i Senegal.

Finał zaplanowano na 6 lutego. Już w fazie grupowej odpadła broniąca trofeum Algieria.