Pekin 2022: Chiny wystawią drużynę złożoną z hokeistów głównie urodzonych za granicą

Zimowe
Pekin 2022: Chiny wystawią drużynę złożoną z hokeistów głównie urodzonych za granicą
fot. PAP

Większość 25-osobowej kadry Chin, która wystąpi w olimpijskim turnieju w Pekinie, stanowią hokeiści urodzeni za granicą, a pięciu z nich ma za sobą występy w NHL - wynika z ogłoszonego w czwartek składu.

Chińczycy jako gospodarze mieli zapewnione miejsce w 12-zespołowej stawce turnieju hokeistów, choć ich udział kilka miesięcy temu stanął pod znakiem zapytania, gdyż światowa federacja (IIHF) wyraziła zaniepokojenie poziomem prezentowanym przez drużynę.

 

ZOBACZ TAKŻE: Aż 6 kanałów Eurosport z IO Pekin 2022 dostępnych dla wszystkich abonentów Polsat Box

 

Ostatecznie w grudniu potwierdzono, że Chińczycy zagrają w rozpoczynającym się 9 lutego turnieju olimpijskim.

 

Każdy z kadrowiczów ma za sobą grę w klubie Kunlun Red Star, który uczestniczy w rozgrywkach rosyjskiej ligi KHL. W tym gronie są m.in. dwaj bramkarze - urodzony w Kanadzie 36-letni Brandon Yip, który rozegrał 174 mecze w NHL, oraz pochodzący z USA Jeremy Smith, który w sezonie 2016/17 zaliczył 10 spotkań w barwach Colorado Avalanche.

 

Spośród łącznie 15 zawodników urodzonych za granicą 11 pochodzi z Kanady, trzech z USA, a jeden z Rosji.

 

Wszyscy w ogłoszonym składzie figurują pod chińskimi nazwiskami, jak np. urodzony w Chicago Jieke Kailiaosi, bardziej znany jako Jake Chelios, który ostatnie trzy sezony spędził w Kunlun Red Star, ale zagrał także pięć meczów NHL w barwach Detroit Red Wings.

 

W chińskim zespole jest też m.in. Ty Schultz, który urodził się w Kanadzie jako syn Niemca oraz Chinki i używa chińskiego imienia Zheng Enlai. Jego siostra Nina Schultz w zeszłym roku startowała w barwach Chin w siedmioboju jako Zheng Ninali na letnich igrzyskach w Tokio.

 

Chiny w fazie grupowej rywalizować będą z potęgami - Kanadą i USA oraz Niemcami, które w Pjongczangu cztery lata temu niespodziewanie sięgnęły po srebrny medal. W ich składach nie będzie jednak zawodników z NHL.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie