Pekin 2022: Izrael po raz pierwszy wysyła reprezentanta na zimową paraolimpiadę

Zimowe
Pekin 2022: Izrael po raz pierwszy wysyła reprezentanta na zimową paraolimpiadę
fot. PAP/EPA
Sheina Vaspi, specjalizująca się w narciarstwie alpejskim, będzie pierwszym w historii izraelskim sportowcem niepełnosprawnym, który wystąpi w paraolimpiadzie.

Sheina Vaspi, specjalizująca się w narciarstwie alpejskim, będzie pierwszym w historii izraelskim sportowcem niepełnosprawnym, który wystąpi w paraolimpiadzie. Zawody w Pekinie odbędą się w dniach 4-13 marca.

Do tej pory Izrael wysyłał zawodniczki i zawodników wyłącznie na letnie paraolimpiady, począwszy od rywalizacji w Rzymie w 1960 roku. Sportowcy tego kraju zdobyli łącznie 384 medale, w tym 129 złotych.

 

ZOBACZ TAKŻE: 13 nowych przypadków COVID-19 wśród osób związanych z igrzyskami

 

20-latka, ponieważ wywodzi się z ortodoksyjnej rodziny chasydzkiej, będzie startowała w Pekinie w specjalnym stroju - na spodnie kombinezonu narciarskiego założy krótką spódniczkę. Vaspi ze względu na religię nie trenuje także w piątki podczas szabatu i jeśli zawody wypadają w ten dzień, to w nich nie startuje - poinformował portal insidethegames.biz.

 

Narciarka jako dziecko straciła nogę w wypadku samochodowym. Sportową karierę, którą rozpoczęła ponad trzy lata temu, zawdzięcza wsparciu organizacji non profit Erez Foundation, założonej w 1999 r. Jej celem jest pomoc niepełnosprawnym weteranom wojennym, sportowcom i dzieciom w adaptacji do normalnego życia.

 

Vaspi już przeszła do historii sportu w swoim kraju, bowiem kilkanaście dni temu wystartowała - jako pierwszy sportowiec z Izraela - w paraolimpijskich mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim w norweskim Lillehammer.

 

Igrzyska XXIV Olimpiady odbędą się w dniach 4-20 lutego, natomiast paraolimpiadę zaplanowano na 4-13 marca. Pekin jest pierwszym w historii miastem, które zorganizuje zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska oraz rywalizację paraolimpijską.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie