Pekin 2022: Amerykański elektryk zadba, aby na IO był dobry lód

Zimowe
Pekin 2022: Amerykański elektryk zadba, aby na IO był dobry lód
fot. PAP
Rick Ragan z Minnesoty, 48-letni specjalista od produkcji lodu, na co dzień pracujący jako elektryk, zadba o jakość tafli lodowej w Wukesong Arena, głównym obiekcie hokejowej rywalizacji olimpijskiej podczas zimowych igrzysk w Pekinie.

Rick Ragan z Minnesoty, 48-letni specjalista od produkcji lodu, na co dzień pracujący jako elektryk, zadba o jakość tafli lodowej w Wukesong Arena, głównym obiekcie hokejowej rywalizacji olimpijskiej podczas zimowych igrzysk w Pekinie.

To jego druga olimpiada w tej roli, bo pracował także przy produkcji lodu w Pjongczangu w 2018 r. By polecieć do Chin musiał wziąć urlop w swojej pracy, bo na co dzień pracuje jako elektryk na Florydzie.

 

Ragan jest jednym z 61 zagranicznych ekspertów zatrudnionych "na zapleczu" igrzysk w Pekinie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Adam Małysz przed IO: Kto z nas odważyłby się odbierać szansę Stochowi, Kubackiemu, czy Żyle?

 

W trakcie gry Amerykanin bacznie przygląda się temu, co dzieje się na lodowisku, ale nie interesuje go walka o krążek, starcia zawodniczek i zawodników, parady bramkarskie. Śledzi uważnie zupełnie inne zjawiska.

 

„Patrzę, jak łyżwy tną lód, ile powstaje śniegu. W trakcie gry mierzę temperaturę lodu” – powiedział Amerykanin, dodając, że różne minerały zawarte w wodzie wpływają w znaczący sposób na własności fizyczne lodu.

 

Dla łyżwiarzy figurowych potrzebny jest stosunkowo miękki lód amortyzujący upadki, dla panczenistów twardszy, zaś dla hokeistów znacznie grubszy i twardszy - zdradził Ragan.

 

Tworzenie lodu w Wukesong Arena zajęło kierowanej przez niego i Dona Moffata ekipie nieco ponad tydzień. Proces wymagał jak zwykle cierpliwości, bo im cieńsze poszczególne warstwy, tym lód twardszy i bardziej trwały.

 

„Najpierw był centymetrowy lód, pomalowaliśmy go na biało i nałożyliśmy kolejne warstwy, po czym dodano wszystkie oznaczenia linii hokejowych. Następnie dodaliśmy lodu i na wysokości około 1,75 cm wymalowaliśmy loga. Potem pozostało zbudowanie warstwy lodu grubości 4 cm. Specjalnie na igrzyska linie i loga zostały umieszczone nieco wyżej niż zazwyczaj, by wyglądały naprawdę dobrze w telewizji” - opisał pracę Ragan.

 

Przygotowywał się do igrzysk starannie przez kilka tygodni, a w październiku był razem z Moffatem na rekonesansie obiektów w Pekinie. Najtrudniejsze w opracowaniu strategii przygotowania lodu były niepełne informacje o liczbie kibiców (dziś wiadomo, że ich nie będzie), bo liczba osób w hali wpływa na wilgotność powietrza, a to z kolei na parametry lodu.

 

W 2008 r. podczas letnich igrzysk w Pekinie w hali Wukesong gościła równie bliska sercu Amerykanina dyscyplina - koszykówka. Stolica „Państwa Środka” jest pierwszym w historii miastem-gospodarzem letnich i zimowych igrzysk oraz paraolimpiady. Początek zmagań olimpijskich zaplanowano na 4 lutego.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie