PŚ w skokach: Polska szósta w konkursie drużyn mieszanych w Willingen

Piotr Żyła

Polska zajęła szóste miejsce w konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich drużyn mieszanych w niemieckim Willingen. Wygrała Słowenia przed Norwegią i Austrią. Startowało dziewięć reprezentacji.

W ekipie Biało-Czerwonych najlepiej spisał się Piotr Żyła. W pierwszej serii osiągnął 141 m, w drugiej wylądował na 129 m.

Przez ostatnie kilka dni Żyła przebywał na kwarantannie z powodu dodatniego wyniku testu PCR. Do składu na piątkowe zawody w Willingen został wstawiony tuż przed konkursem, gdyż dopiero w czwartek późnym wieczorem dotarł na miejsce, gdy dwa kolejne testy nie wykryły w jego organizmie koronawirusa.

Obie Polki nie zachwyciły, choć także specjalnie nie zawiodły. Kinga Rajda uzyskała 98 i 94,5 m, a Nicole Konderla - 88,5 i 88 m.

W drugiej serii formą błysnął Dawid Kubacki. W pierwszym skoku uzyskał odległość 119,5 m, a w ponownej próbie osiągnął 137,5 m.

Przed Willingen Polacy dotychczas dwukrotnie wystąpili w pucharowej rywalizacji drużyn mieszanych. 6 grudnia 2013 roku zespół w składzie: Joanna Szwab, Maciej Kot, Magdalena Pałasz oraz Kamil Stoch zajął ostatnią, 14. lokatę. Natomiast 20 lutego 2021 roku w Rasnovie czwórka: Anna Twardosz, Kamil Stoch, Kamila Karpiel oraz Dawid Kubacki wywalczyła siódme miejsce w gronie dziewięciu ekip.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej triumfowała Austriaczka Marita Kramer. W pierwszej serii miała najdalszą próbę - 144,5 m, w drugiej uzyskała 137 m. Żyła został sklasyfikowany na czwartym miejscu, za Kramer, Norwegiem Mariusem Lindvikiem i Słoweńcem Anze Laniskiem.

Lindvik awans na drugie miejsce zapewnił sobie dzięki osiągnięciu w finale, gdy oddał najdłuższy skok w konkursie - 147,5 m. Kubacki został sklasyfikowany na dziewiątym miejscu.

Konkurs par mieszanych został rozegrany po raz czwarty w historii Pucharu Świata w skokach narciarskich. W 2012 oraz 2013 roku rywalizowano na skoczni normalnej w Lillehammer. Pierwsze zawody wygrali Norwegowie, drugie Japończycy. Rok temu w Rasnovie ponownie zwyciężyli Skandynawowie.

Na sobotę i niedzielę w Willingen zaplanowane są dwa konkursy indywidualne, ostatnie przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie.

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Niemcy - 3633 pkt, przed Austriakami - 3404 pkt i Norwegami - 3114 pkt. Polacy z dorobkiem 1173 pkt zajmują szóstą lokatę.