MŚ w kolarstwie przełajowym: Ósmy tytuł Marianne Vos

Marianne Vos mistrzynią świata w kolarstwie przełajowym.

Holenderka Marianne Vos została w sobotę w amerykańskim Fayetteville mistrzynią świata w kolarstwie przełajowym. To jej ósmy złoty medal w tej specjalności. O zaledwie sekundę walkę o tęczową koszulkę przegrała broniąca tytułu rodaczka triumfatorki Lucinda Brand.

Brązowy medal zdobyła Włoszka Silvia Persico, jedyna zawodniczka, która nawiązała walkę z koalicją Holenderek, których pięć uplasowałao się w czołowej szóstce mistrzostw.

Vos i Brand walczyły na trasie niemal ramię w ramię przez siedem okrążeń. Żadna z nich nie zdołała uzyskać większej niż dwie, trzy sekundy przewagi i o złotym medalu zadecydowały finiszowe metry. Szybsza okazała się 34-letnia Vos, multimedalistka mistrzostw świata w trzech kolarskich dyscyplinach - wyścigach szosowych, torowych i przełajowych.

Włoszka Persico stoczyła zaciętą walkę o brąz z kolejną Holenderką - Ceylin del Carmen Alvarado, uzyskując dziesięciosekundową przewagę dopiero na ostatnim, siódmym okrążeniu. Dalsze miejsca zajęły też reprezentantki Holandii - piąta była Yara Kastelijn, a szósta Manon Bakker.

W rywalizacji młodzieżowców (do 23 lat) dominowali reprezentanci Belgii plasując się na trzech medalowych pozycjach. Mistrzem świata został Joran Wyseure wyprzedzając Emiela Verstrynge i Thibau Nysa, syna siedmiokrotnego triumfatora Pucharu Świata, dwukrotnego mistrza świata - Svena.

W gronie juniorek zdecydowanie najszybsza była Brytyjka Zoe Backstedt, broniąc tym samym tytułu z 2021 roku. Córka byłego kolarza Magnusa z powodzeniem startuje również na szosie. W ubiegłym roku została mistrzynią świata juniorek w wyścigu ze startu wspólnego i zdobyła srebrny medal w jeździe na czas. W Fayetteville wyprzedziła drugą na mecie Leonie Bentveld o ponad pół minuty i Lauren Molengraaf (obie Holandia) o 57 sekund.

W niedzielę, w ostatnim dniu mistrzostw, o medale walczyć będzie elita mężczyzn, a także juniorzy i kobiety w kategorii do 23 lat. Polacy w amerykańskiej imprezie nie startują.