PlusLiga: LUK Lublin pewnie wygrał z osłabionym Projektem Warszawa

LUK Lublin – Projekt Warszawa 3:0.

W sobotnim meczu 18. kolejki PlusLigi LUK Lublin wygrał z Projektem Warszawa 3:0. Siatkarze beniaminka zagrali dobre spotkanie, wykorzystali osłabienia w drużynie rywali i pewnie rozstrzygnęli rywalizację w trzech setach.

Projekt Warszawa przyjechał do Lublina bez Piotra Nowakowskiego, Jana Fornala i Jakuba Kowalczyka. Osłabienie rywali już od początku meczu starali się wykorzystać gospodarze, którzy uzyskali przewagę (8:6, 12:8). W środkowej części seta goście wyrównali (14:14) i wynik do końca oscylował wokół remisu. Wszystko rozstrzygnęło się w dwóch akcjach od stanu 23:23. Skuteczny atak Wojciecha Włodarczyka i punktowy blok Jana Nowakowskiego rozstrzygnęły sprawę na korzyść gospodarzy (25:23).

W drugiej odsłonie inicjatywę przejęli goście. Uzyskali kilka oczek zaliczki w początkowych fragmentach seta (6:9) i utrzymywali ją dość długo (17:20). Gospodarze odrobili straty przy zagrywkach Grzegorza Pająka, choć gdyby drużyna ze stolicy zauważyła błąd nadepnięcia linii przez rozgrywającego przy stanie 19:20, losy tej partii mogłyby się potoczyć inaczej. LUK nabrał jednak wiatru w żagle i po efektownym bloku Włodarczyka uzyskał przewagę (21:20). Po błędzie rywali gospodarze mieli piłkę setową (24:22), ale dwa skuteczne ataki Bartosza Kwolka oznaczały rywalizację na przewagi. Wojnę nerwów wygrali jednak lublinianie, a w ostatniej akcji seta Dusan Petković pomylił się w ataku.

Trzeci set przebiegał pod znakiem wyraźnej przewagi ekipy gospodarzy. Siatkarze Projektu jedynie do stanu 6:5 dotrzymywali kroku rywalom, później lublinianie dominowali na parkiecie, powiększając przewagę. Poszła punktowa seria (13:5), a po skutecznym ataku Bartosza Filipiaka różnica wynosiła już dziesięć oczek (18:8). Punktowy blok dał gospodarzom piłkę meczową (24:11), a spotkanie zakończyło dotknięcie siatki po stronie gości (25:12).

Skrót meczu LUK – Projekt:

Najwięcej punktów: Wojciech Włodarczyk (14), Bartosz Filipiak (11), Jakub Wachnik (10), Konrad Stajer (9) – LUK; Bartosz Kwolek (9) – Projekt. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku (46%–39%), lepiej punktowali blokiem (12–8) i zagrywką (2–0). MVP: Grzegorz Pająk (3 skuteczne ataki + 1 blok + 1 zagrywka).

Siatkarze LUK Lublin zagrali dobre spotkanie i zasłużenie wygrali w trzech odsłonach. Warto jednak zaznaczyć, że Projekt nie zdołał jeszcze wrócić do dobrej dyspozycji po koronawirusie. W pierwszym secie, przy stanie 15:15, z powodu osłabienia boisko musiał na pewien czas opuścić Kwolek.

LUK Lublin – Projekt Warszawa 3:0 (25:23, 26:24, 25:12)

LUK: Konrad Stajer, Grzegorz Pająk, Wojciech Włodarczyk, Jan Nowakowski, Bartosz Filipiak, Jakub Wachnik – Dustin Watten (libero) oraz Szymon Gregorowicz (libero). Trener: Dariusz Daszkiewicz.
Projekt: Bartosz Kwolek, Janusz Gałązka, Dusan Petković, Igor Grobelny, Andrzej Wrona, Angel Trinidad De Haro – Damian Wojtaszek (libero) oraz Mateusz Janikowski, Michał Superlak, Jay Blankenau. Trener: Andrea Anastasi.

Terminarz i wyniki meczów 18. kolejki PlusLigi:

2022-01-16: Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia 3:1 (26:24, 25:23, 20:25, 25:19)
2022-01-27: Cuprum Lubin - Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (20:25, 21:25, 25:22, 26:24, 11:15
2022-01-28: Cerrad Enea Czarni Radom – MKS Ślepsk Malow Suwałki 0:3(20:25, 24:26, 16:25)
2022-01-28: PSG Stal Nysa – Trefl Gdańsk 0:3 (23:25, 23:25, 22:25)
2022-01-29: LUK Lublin – Projekt Warszawa 3:0 (25:23, 26:24, 25:12)
2022-01-30: Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).

Mecz Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów, został przełożony.