PZM ogłosił składy żużlowych reprezentacji Polski na 2022 rok. Jest debiutant!

Żużel
PZM ogłosił składy żużlowych reprezentacji Polski na 2022 rok. Jest debiutant!
fot. Cyfrasport
Czy Bartosz Zmarzlik poprowadzi reprezentację Polski do triumfu?

Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego ogłosił nazwiska 12 żużlowców, którzy występować będą w reprezentacji Polski w 2022 roku. To spora zmiana w porównaniu z poprzednim sezonem, kiedy trener Rafał Dobrucki podzielił kadrę na trzy grupy: seniorzy, juniorzy, U23 i powołał łącznie 28 zawodników.

W kadrze nie mogło zabraknąć zawodników, którzy będą reprezentować Polskę w cyklu Speedway Grand Prix. Obok wicemistrza świata 2021 Bartosza Zmarzlika oraz czwartego zawodnika poprzedniej edycji GP Macieja Janowskiego, powołania otrzymali wracający do rywalizacji o tytuł mistrza świata srebrny medalista z 2017 roku Patryk Dudek oraz triumfator SGP Challenge z Żarnowicy Paweł Przedpełski.

 

ZOBACZ TAKŻE: SEC 2022: Poznaliśmy gospodarzy oraz terminarz

 

Jedynym seniorem spoza czwórki z GP jest Dominik Kubera, który w zeszłym sezonie dobrze zaprezentował się w mistrzostwach świata, startując najpierw dzięki "dzikiej karcie", a później zastępił kontuzjowanego Martina Vaculika.

 

Oprócz reprezentacji seniorskiej, Dobrucki powołał siedmiu juniorów, wśród których jest debiutant. To bydgoszczanin Wiktor Przyjemski, który przebojem wdarł się do eWinner 1. Ligi i w pierwszym sezonie startów przekonał do siebie selekcjonera kadry.

 

Poza Przyjemskim, na liście widnieją nazwiska medalistów MŚJ z 2021 roku Jakuba Miśkowiaka (złoto) oraz Wiktora Lamparta (brąz). W tej grupie wiekowej są także: Mateusz Cierniak, Bartłomiej Kowalski, Mateusz Świdnicki oraz Damian Ratajczak.

 

Zarząd Główny PZM powołał również kadrowiczów do odmian speedwaya lodowej i na długim torze. Polskę w tych zawodach będą reprezentować, odpowiednio, Michał Knapp i Stanisław Burza.

 

Pod wodzą Dobruckiego polska kadra wywalczyła w 2021 roku drużynowo pięć medali - dwa złote (DMŚJ, DME U23) oraz trzy srebrne (Speedway of Nations, ME par, ME par U19).

Żużlowa Reprezentacja Polski na 2022 rok: 

seniorzy -
1. Patryk Dudek
2. Dominik Kubera
3. Maciej Janowski
4. Paweł Przedpełski
5. Bartosz Zmarzlik

juniorzy -
1. Mateusz Cierniak
2. Bartłomiej Kowalski
3. Wiktor Lampart
4. Jakub Miśkowiak
5. Wiktor Przyjemski
6. Damian Ratajczak
7. Mateusz Świdnicki

ice speedway -
1. Michał Knapp

longtrack -
1. Stanisław Burzas
MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie