ME piłkarzy ręcznych 2022: Dania z brązowym medalem

Piłka ręczna
Mistrzowie świata Duńczycy pokonali w Budapeszcie złotych medalistów olimpijskich z Tokio Francuzów po dogrywce 35:32.

Mistrzowie świata Duńczycy pokonali w Budapeszcie złotych medalistów olimpijskich z Tokio Francuzów po dogrywce 35:32 (14:13, 29:29) w meczu o brązowy mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, których organizatorami są Słowacja i Węgry. W finale Szwecja zmierzy się z Hiszpanią.

Statystyka przed meczem o brązowy medal zdecydowanie wskazywała na Francję, która w historii pięciu potyczek podczas EURO z Danią, za każdym razem zwyciężała. W składzie skandynawskiej drużyny nie mógł zagrać kontuzjowany Mikkel Hansen. Już w trakcie spotkania urazu doznał inny super strzelec Duńczyków Mathias Gidsel.

Oba zespoły zaczęły spotkanie od regularnej kanonady. Gole często padały raz z jednej, raz z drugiej strony. Lepiej w mecz wszedł francuski bramkarz Vincent Gerard, co wydatnie przełożyło się na prowadzenie "Trójkolorowych". Z czasem do jego poziomu dostosował się jego vis-a-vis Niklas Landin. Duńczycy zdołałi odrobić straty, ale Ludovic Fabregas w ostatniej akcji pierwszej połowy ustalił wynik tej części gry.

Magnus Jensen po trzech kolejnych trafieniach zapewnił, i powiększył, pierwsze prowadzenie Skandynawów w meczu. Nie był to koniec dużych emocji, gdyż Francuzi znowu wyrównali stan rywalizacji i chwilowo znowu byli na plusie. Dogrywka to zasługa Dika Mema. W dodatkowym czasie gry przewaga Duńczyków nie podlegała dyskusji, dla których był to już czwarty brązowy medal ME. W dorobku mają też dwa złote i jeden srebrny krążek.

Mecz o 3. miejsce: Francja - Dania 32:35 (14:13, 29:29).

Najwięcej bramek: dla Francji - Kentin Mahne 8, Hugo Descat 7, Yanis Lenne 5; dla Danii - Jacob Holm 10, Nicklas Kirkeloekke 5, Rasmus Lauge Schmidt 4.