19 postępowań o naruszenie przepisów antydopingowych – podsumowanie działań POLADA 2021

Inne
19 postępowań o naruszenie przepisów antydopingowych – podsumowanie działań POLADA 2021
fot. Informacja prasowa
Rok 2021, pomimo wciąż trwających pandemicznych restrykcji, był dla POLADA bardzo intensywny.

Blisko 1900 pobranych próbek, 39 związków sportowych objętych badaniami, 20 wszczętych śledztw i 19 postępowań o naruszenie przepisów antydopingowych. Rok 2021, pomimo wciąż trwających pandemicznych restrykcji, był dla POLADA bardzo intensywny.

Od stycznia do grudnia 2021 roku Polska Agencja Antydopingowa w ramach całorocznego programu badań antydopingowych zrealizowała pobranie 1871 próbek moczu i krwi. Próbki zostały pobrane podczas zawodów (770) i w okresie między oficjalnymi startami zawodników (1101). Łącznie przeprowadzono 768 akcji kontrolnych na terenie całego kraju. Badania zostały przeprowadzone wśród zawodników reprezentujących 39 związków sportowych.


- W 2021 roku przeprowadziliśmy prawie dwukrotnie więcej akcji kontrolnych i pobraliśmy znacząco więcej próbek niż w roku 2020. Na te wyniki mają wpływ dwa zjawiska. Z jednej strony kontrolerzy oswoili się już z pracą w pandemii i potrafią skutecznie działać w trudnych, restrykcyjnych warunkach, a z drugiej strony rok 2021 był okresem przygotowań do igrzysk, zarówno letnich, jak i zimowych. A my zawsze w roku olimpijskim staramy się szczególnie koncentrować działania na zawodnikach z kwalifikacjami – powiedział Michał Rynkowski dyrektor POLADA.

 

ZOBACZ TAKŻE: Adrian Tekliński zdyskwalifikowany za doping

 

Wśród wykrywanych, w 2021 roku, substancji zabronionych najczęściej pojawiały się: klomifen, EPO, metandienon czy indapamid. Nie zabrakło także przypadków związanych z amfetaminą czy THC. Postępowania związane z naruszeniem przepisów antydopingowych obejmują również odmowę poddania się kontroli – taki przypadek w 2021 roku był jeden. Najwięcej postępowań o naruszenie przepisów antydopingowych toczy się obecnie w takich dyscyplinach, jak: boks, para-kolarstwo, kolarstwo i lekka atletyka.

 

- Intensywne działania kontrolne i zwiększenie liczby zawodów, w porównywaniu do 2020 roku, przełożyły się na liczbę pozytywnych wyników laboratoryjnych w kontekście substancji zabronionych w sporcie. Trzeba pamiętać, że działania kontrolne są jednym z podstawowych elementów działalności agencji wpływających bezpośrednio na liczbę postępowań o naruszenie przepisów antydopingowych – wyjaśnił Piotr Wójcik kierownik Departamentu Kontroli Antydopingowej i Zarządzania Wynikami.

 

Działania Polskiej Agencji Antydopingowej w 2021 roku były intensywne także w obszarze działań śledczych. Łącznie wszczęto 20 spraw. Najwięcej w podnoszeniu ciężarów, para – kolarstwie i pchnięciu kulą. Spraw nieanalitycznych, czyli takich, które nie wynikały bezpośrednio z pozytywnego wyniku kontroli antydopingowych, prowadzono 5.

- Zdarza się, że sprawy śledcze są powiązane z działaniami kontroli antydopingowych. Jednakże praca analityczno-śledcza wykracza znacząco dalej niż pozytywny wynik laboratoryjny. Bardzo często śledztwa POLADA dotykają takich kwestii jak nielegalny obrót substancjami, jakość i zawartość tych substancji czy nawet sieć powiązań np. pomiędzy zawodnikami, trenerami i sprzedawcami.

W sprawach bardziej skomplikowanych niezbędne jest podjęcie współpracy z polskimi służbami. Nie każde śledztwo kończy się spektakularnym sukcesem – mówi Agnieszka Ostrowska kierownik Zespołu Analityczno – Śledczego.

­Jedną z najgłośniejszych spraw 2021 roku była ta dotycząca para-kolarstwa. Reprezentanci Polski, uczestnicy Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, w toku wielomiesięcznych działań śledczych i ekspertów, w kraju i za granicą, zostali prawidłowo wytypowani do kontroli antydopingowych. Kontrole potwierdziły obecność zabronionej substancji w próbkach obu sportowców. Sprawa jednego z zawodników toczy się przed polskim panelem dyscyplinarnym, sprawa drugiego sportowca została przekazana do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie