Paraolimpiada: Dziewięć osób w składzie reprezentacji

Inne
Paraolimpiada: Dziewięć osób w składzie reprezentacji
fot. PAP/EPA
Iweta Faron znalazła się w składzie reprezentacji Polski na zimowe igrzyska paraolimpijskie

Dziewięć osób znalazło się w składzie polskiej reprezentacji na 13. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, które 4 marca rozpoczną się w Pekinie. Chorążymi mianowani zostali biathlonistka i biegaczka narciarska Iweta Faron oraz narciarz alpejski Andrzej Szczęsny. Transmisje zimowych igrzysk paraolimpijskich od 4 do 13 marca na sportowych antenach Polsatu.

Poza nimi, w ogłoszonym składzie, znaleźli się: brązowy medalista z Pjongczang w slalomie gigancie (monoski) Igor Sikorski, snowboardzista Wojciech Taraba, biathloniści i biegacze narciarscy: Monika Kukla, Krzysztof Plewa, Witold Skupień oraz Piotr Garbowski, startujący z przewodnikiem Jakubem Twardowskim.

 

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga podkreślił podczas środowej konferencji w Centrum Olimpijskim, że choć reprezentacja jest skromna, to z potencjałem na podium.

 

- Mamy w składzie trzech zawodników, którzy mają realne szanse na medal, a jakikolwiek medal będzie sukcesem zimowego sportu paraolimpijskiego. Zimą rywalizacja odbywa się jedynie w sześciu dyscyplinach, a w Polacy uzyskali kwalifikację w czterech z nich - mówił.

 

ZOBACZ TAKŻE: Aleksandra Król zastąpi Natalię Czerwonkę w roli chorążego reprezentacji Polski

 

Pierwszy krążek wywalczony przez paraolimpijczyków w Pekinie byłby osiemsetnym w historii polskiego sportu paraolimpijskiego - do tej pory krajowi sportowcy z niepełnosprawnościami zdobyli 799 medali, w tych 45 w igrzyskach zimowych.

 

Szeliga wspomniał, że w porównaniu do 90-osobowej ekipy biało-czerwonych, która latem 2021 roku startowała w Tokio (Polacy stawali na podium 25 razy), zimowy dorobek paraolmpijczyków jest mniejszy, ale wierzy, że ich występ „rozgrzeje wszystkie serca”.

 

Szef misji paraolimpijskiej Romuald Schmidt poinformował, że wciąż liczy na powiększenie reprezentacji, dzięki ewentualnym dzikim kartom.

 

W imieniu sportowców wybierających się do Chin Faron zapewniła, że „każdy z powołanych sportowców da z siebie 100, a nawet 110 procent”.

 

Wydarzeniu towarzyszyła premiera okolicznościowego znaczka przygotowanego przez Pocztę Polską. Znaleźli się na nim Faron i Witold Skupień.

 

Transmisje zimowych igrzysk paraolimpijskich od 4 do 13 marca na sportowych antenach Polsatu.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie