Pekin 2022: Natalia Maliszewska zwolniona z izolacji

Zimowe
Pekin 2022: Natalia Maliszewska zwolniona z izolacji
fot. PAP
Natalia Maliszewska zwolniona z izolacji.

Natalia Maliszewska została zwolniona z hotelu izolacyjnego i przebywa już w wiosce olimpijskiej w Pekinie - poinformował PKOl. To oznacza, że może w sobotę wystartować w eliminacjach swojej koronnej konkurencji na igrzyskach - wyścigu na 500 m w short tracku.

"Informujemy, że dzięki działaniom i staraniom kierownictwa Polskiej Misji Olimpijskiej oraz PKOl, Natalia Maliszewska została zwolniona z hotelu izolacyjnego i przebywa już w wiosce olimpijskiej w Pekinie!" - brzmi oficjalny komunikat.

 

 

Krótko wcześniej informację, że jest szansa na występ Maliszewskiej, która miała pozytywny wynik testu na koronawirusa (przechodziła chorobę bezobjawowo), przekazał minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. 

 

 

- Pojawiła się iskierka nadziei. Mamy do czynienia z rollercoasterem emocjonalnym. (...) jest szansa, w związku z tym przedstawiciele naszej misji olimpijskiej, kierownictwa PKOl wykonują tutaj bardzo dużą pracę w zakresie dyplomacji z MKOl i obsługą medyczną igrzysk. Jesteśmy pełni nadziei i dobrej myśli, że zobaczymy Natalię Maliszewską w eliminacjach. Że ta historia, mimo przeciwności losu, będzie miała piękne zakończenie - powiedział na antenie Polsatu News przebywający w Pekinie minister Bortniczuk, który zapowiedział, że obejrzy sobotnie eliminacje na 500 m.

 

Polka jest na liście startowej w czwartym wyścigu eliminacyjnym.

 

Podana przez PKOl informacja o zwolnieniu z hotelu izolacyjnego Maliszewskiej oznacza więc całkowite odwrócenie sytuacji, jaka miała miejsce krótko wcześniej. W piątkowe przedpołudnie czasu polskiego wydawało się bowiem, że nie ma już żadnych szans na występ polskiej zawodniczki.

 

"Natalia Maliszewska po kolejnym pozytywnym wyniku testu na koronawirusa nie wystartuje w wyścigu na 500 m w igrzyskach w Pekinie" - informował wówczas PKOl. Polka, która odnosiła sukcesy na tym dystansie, była jedną z faworytek olimpijskiej rywalizacji.

 

26-letnia zawodniczka Juvenii Białystok, najbardziej utytułowana reprezentantka Polski w short tracku, która do stolicy Chin przyleciała 27 stycznia razem z główną częścią biało-czerwonej ekipy, trzy dni później uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Wcześniej zakażenia potwierdzono m.in. u części kadry łyżwiarskiej rywalizującej na długim torze.

 

W środę kolejny test Maliszewskiej dał wynik negatywny, co oznaczało, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami - jeszcze jeden taki rezultat pozwoliłby jej wrócić do wioski olimpijskiej i przystąpić do rywalizacji sportowej w koronnej konkurencji. W czwartek kolejne badanie dało wynik pozytywny, ale ponieważ stężenie wirusa było niewielkie, polska ekipa liczyła, że przy kolejnym negatywnym panel ekspertów medycznych uwzględni wniosek o dopuszczenie Polki do startu. W piątek wynik był jednak ponownie pozytywny.

 

 

Maliszewska to jedna z największych nadziei reprezentacji Polski na medal tegorocznych igrzysk. Na dystansie 500 m jest m.in. zdobywczynią Pucharu Świata (2018/19), srebrną medalistką MŚ (2018) i mistrzynią Europy (2019). W trwającym sezonie zwyciężyła w zawodach PŚ na olimpijskim torze w Pekinie, była druga w Nagoi, a łącznie uplasowała się na trzeciej pozycji. W igrzyskach byłaby w wąskim gronie kandydatek do medalu.

 

W piątek 11 lutego rozpoczną się zmagania w short tracku na dystansie 1000 m, na którym Maliszewska też dwukrotnie stanęła na podium zawodów Pucharu Świata, była szósta w mistrzostwach Europy w 2020 roku oraz siódma w klasyfikacji PŚ obecnego sezonu, m.in. po trzecim miejscu w Debreczynie.

BS, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie