Pekin 2022: Irene Schouten ze złotem i rekordem olimpijskim

Irene Schouten zdobyła złoty medal zimowych igrzysk w Pekinie na 3000 m.

Holenderska panczenistka Irene Schouten zdobyła złoty medal zimowych igrzysk w Pekinie na 3000 m i czasem 3.56,93 ustanowiła rekord olimpijski. Srebro wywalczyła Włoszka Francesca Lollobrigida, a brąz Kanadyjka Isabelle Weidemann. Polki nie startowały.

Schouten wyprzedziła Lollobrigidę o 1,13 s, a Weidemann o 1,71. Tuż za podium znalazła się rekordzistka świata Martina Sablikova. Utytułowanej Czeszce do trzeciego w karierze krążka z igrzysk na tym dystansie zabrakło 1,7 s.

29-letnia Holenderka poprawiła olimpijski rekord po 20 latach - w 2002 roku w Salt Lake City Claudia Pechstein zanotowała czas 3.57,70. Blisko 50-letnia Niemka w sobotę w swoim ósmym starcie w igrzyskach zajęła w tej konkurencji ostatnie, 20. miejsce.

Schouten wywalczyła drugi w karierze medal na igrzyskach. Cztery lata temu w Pjongczangu zdobyła brąz w biegu ze startu wspólnego.

W 2018 roku na podium w zmaganiach na 3000 m stanęły wyłącznie reprezentantki Holandii.