ME w futsalu: Portugalia obroniła tytuł

Portugalia obroniła tytuł mistrza Europy w futsalu.

Portugalia pokonała w Amsterdamie Rosję 4:2 (1:2) w finałowym meczu futsalowych mistrzostw Europy i obroniła tytuł. We wcześniejszym meczu o trzecie miejsce Hiszpania wygrała z Ukrainą 4:1 (2:1).

Hiszpanie zdobywali medale we wszystkich 12 edycjach ME - siedem złotych, dwa srebrne i trzy brązowe.

W półfinałach Rosjanie pokonali Ukraińców 3:2 (2:1), a Portugalczycy takim samym wynikiem zakończyli spotkanie z Hiszpanami.

Mistrzowie Europy i świata, podobnie jak w półfinale, przegrywali w niedzielny wieczór 0:2 i zdołali odwrócić losy rywalizacji.

W pierwszej połowie długo im "nie szło". Nie potrafili dwukrotnie zablokować akcji Rosjan i w efekcie przegrywali 0:2. Półtorej minuty przed przerwą zdobyli kontaktowego gola.

W drugiej połowie przeważali i wygrali. Dwa gole strzelił Andre Coelho. Rosjanie w ostatnich trzech minutach wycofali bramkarza, atakowali, stworzyli kilka groźnych sytuacji, ale w ostatniej akcji stracili piłkę, do ich pustej bramki trafił Pany Varela, ustalając wynik na 4:2 sekundę przed końcową syreną.

Prowadzeni przez trenera Błażeja Korczyńskiego biało-czerwoni zakończyli udział w turnieju na fazie grupowej, gdzie kolejno przegrali z Chorwacją 1:3, zremisowali ze Słowacją 2:2 i doznali porażki z Rosją 1:5.Polacy wystąpili w finałach ME po raz trzeci w historii i drugi z rzędu. Dotąd nie wygrali jeszcze żadnego meczu. ME w futsalu odbyły się po raz 12. Dotychczas zwyciężali Hiszpanie (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włosi (2003, 2014), Portugalczycy (2018) i Rosjanie (1999).