PlusLiga: Tie-break w Ergo Arenie. Trefl ograł Asseco Resovię

W meczu rozegranym awansem z 23. kolejki PlusLigi Trefl Gdańsk wygrał z Asseco Resovią 3:2. Gra obu ekip na przestrzeni meczu falowała. Cztery pierwsze sety nie przyniosły wielkich emocji, dostarczył ich dopiero wyrównany tie-break.

Spotkanie lepiej rozpoczęli gdańszczanie, którzy wykorzystali błędy rywali i potrafili zaskoczyć ich zagrywką. Asami popisali się Bartłomiej Lipiński (6:3) i Lukas Kampa (11:6). Ważna dla losów seta okazała się jednak punktowa seria rzeszowian od stanu 12:8 do 12:14, zwieńczona dwoma asami serwisowymi Nicolasa Szerszenia (12:14). Od tego momentu goście przejęli inicjatywę i kontrolowali sytuację. Zdecydowanie lepiej od nieskutecznych siatkarzy Trefla prezentowali się w ataku i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Przypieczętował je Maciej Muzaj, który skończył długą wymianę (20:25).

W drugiej odsłonie role się odwróciły. Gospodarze poprawili skuteczność w ofensywie, a rzeszowianie gorzej prezentowali się nie tylko w ataku, ale też w przyjęciu. Słabiej prezentował się Szerszeń, który był pierwszoplanową postacią pierwszej partii. Co prawda remis był jeszcze przy stanie 17:17, ale w końcówce dominował Trefl. Gdańszczanom pomogli rywale, popełniając błędy w trzech kolejnych akcjach (22:17). To przesądziło o wygranej gospodarzy, a wynik na 25:19 ustalił skutecznym atakiem Mariusz Wlazły.

Na początku trzeciej partii gdańszczanie utrzymali dobry rytm gry z poprzedniego seta (4:1). Później poszła punktowa seria od stanu 6:5 do 11:5 i gospodarze zaczęli przejmować kontrolę nad setem. Asseco Resovia nie była w stanie przezwyciężyć marazmu, choć trener Marcelo Mendez szukał zmian; wprowadził Sama Deroo, Pawła Woickiego, Rafała Buszka, a w końcówce jeszcze Bartłomieja Krulickiego. Niewiele to pomogło, bo dobrze dysponowani gdańszczanie bez kłopotów utrzymywali punktowy dystans (15:9, 17:11, 21:16). Przestrzelona zagrywka gości zamknęła tego seta (25:19).

Siatkarze Asseco Resovii wrócili do gry w czwartym secie. Rozpoczęli tę partię bez Muzaja, ale szybko uzyskali kilka punktów zaliczki (4:7, 6:10), którą powiększali w środkowej części seta. Wykorzystali słabsze przyjęcie w ekipie gospodarzy, dobrze prezentowali się w ataku i pewnie zmierzali po wygraną. Czwarty set tego meczu, podobnie jak poprzednie, nie przyniósł w końcówce większych emocji. Goście mieli sytuację pod kontrolą, a zepsuty serwis rywali dał im brakujący punkt (18:25).

Zwycięzcę miał więc wyłonić tie-break, którego udanie zaczęła ekipa Trefla (3:1). Później obie ekipy grały punkt za punkt, a gospodarze mieli minimalną przewagę przy zmianie stron (8:7). Po niej poszła punktowa seria gdańszczan – dwa ataki i blok Bartłomieja Lipińskiego (11:7). Goście nie rezygnowali. Po ataku Muzaja zmniejszyli straty do dwóch oczek (12:10), a następnie odrobili straty po dwóch błędach rywali (13:13). Wszystko rozstrzygnęło się w dwóch ostatnich akcjach – atak Wlazłego i punktowy blok przesądziły o zwycięstwie gdańszczan (15:13).

Skrót meczu Trefl – Asseco Resovia:

Najwięcej punktów: Bartłomiej Lipiński (21), Mariusz Wlazły (17) – Trefl; Nicolas Szerszeń (14), Maciej Muzaj (11), Klemen Čebulj (10), Timo Tammemaa (10) – Asseco Resovia. Gospodarze lepiej punktowali blokiem (15–10), goście zagrywką (7–9). MVP: Lukas Kampa.

Podopieczni trenera Michała Winiarskiego odnieśli trzecie ligowe zwycięstwo z rzędu – w poprzednich meczach pokonali Cerrad Enea Czarnych Radom (3:0) i PSG Stal Nysa (3:0). Zajmują dziesiąte miejsce w tabeli (19 punktów, mecze 6–11) i tracą dwa oczka do strefy play-off. Asseco Resovia jest w tabeli szósta (27 punktów, mecze 9–8).

Trefl Gdańsk – Asseco Resovia 3:2 (20:25, 25:19, 25:19, 18:25, 15:13)

Trefl: Moritz Reichert, Karol Urbanowicz, Mariusz Wlazły, Bartłomiej Lipiński, Bartłomiej Mordyl, Lukas Kampa – Maciej Olenderek (libero) oraz Łukasz Kozub, Kewin Sasak, Patryk Łaba. Trener: Michał Winiarski.
Asseco Resovia: Nicolas Szerszeń, Timo Tammemaa, Maciej Muzaj, Klemen Čebulj, Jan Kozamernik, Fabian Drzyzga – Paweł Zatorski (libero) oraz Sam Deroo, Paweł Woicki, Rafał Buszek, Bartłomiej Krulicki. Trener: Marcelo Mendez.