PlusLiga: Zdecydowane zwycięstwo siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn

Indykpol AZS Olsztyn zajmuje piąte miejsce w tabeli PlusLigi.

W poniedziałkowym meczu 19. kolejki PlusLigi Indykpol AZS Olsztyn wygrał z LUK Lublin 3:0. Gospodarze wystąpili w Iławie bez trenera Javiera Webera, który pozostał w domu z powodu choroby. Mimo tej absencji, pewnie wygrali spotkanie.

Olsztynianie rozpoczęli ten mecz od delikatnego falstartu (0:3), ale jak się okazało, były to złe miłego początki. Błyskawicznie odrobili straty, a w środkowej części seta uzyskali wyraźną przewagę (18:13). W końcówce goście ruszyli w pogoń i zmniejszyli straty do dwóch oczek (21:19), ale nie złapali kontaktu, marnując dwie zagrywki. Indykpol AZS utrzymał przewagę, a w ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Torey DeFalco (25:20). Gospodarze lepiej grali w obronie i punktowali blokiem (4–0).

W drugiej odsłonie siatkarze z Lublina nie mieli nic do powiedzenia. Siatkarze z Olsztyna od początku zaczęli budować przewagę (8:4). Skutecznie grali w ataku, lepiej też punktowali blokiem (znów 4–0 w całym secie). W środkowej części seta różnica punktowa była już znacząca (16:7), a po asie Robberta Andringi wynosiła dziesięć oczek (22:12). Wynik seta znów ustalił DeFalco (25:14).

Set numer trzy był na początku nieco bardziej wyrównany od poprzedniego. Do stanu 10:9 przyjezdni mieli kontakt z rywalami. Jeszcze przy stanie 15:13 wynik nie wyglądał najgorzej z punktu widzenia siatkarzy LUK. Później jednak poszła kluczowa dla losów tej partii seria sześciu wygranych akcji olsztynian (21:13). Punktowy blok dał gospodarzom piłkę meczową (24:17), a przestrzelona zagrywka lublinian zamknęła mecz (25:17).

Skrót meczu Indykpol AZS – LUK:

Najwięcej punktów: Torey DeFalco (23), Karol Butryn (11) – Indykpol AZS; Bartosz Filipiak (12), Jan Nowakowski (10) – LUK. Gospodarze dominowali w bloku (punktowe 10–1, wybloki 9–4), byli też skuteczniejsi od rywali w ataku (65%–39%). MVP: Jan Firlej (po raz drugi w tym sezonie).

Indykpol AZS wskoczył na piąte miejsce w tabeli (29 punktów, bilans meczów 10–8) i ma osiem oczek przewagi nad drużynami spoza strefy play-off. LUK Lublin zajmuje dziesiątą pozycję (20 punktów, bilans meczów 7–12).

Indykpol AZS Olsztyn – LUK Lublin 3:0 (25:20, 25:14, 25:17)

Indykpol AZS: Robbert Andringa, Mateusz Poręba, Jan Firlej, Torey DeFalco, Taylor Averill, Karol Butryn – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Szymon Jakubiszak. Trener: Marcin Mierzejewski.
LUK: Konrad Stajer, Grzegorz Pająk, Wojciech Włodarczyk, Jan Nowakowski, Bartosz Filipiak, Jakub Wachnik – Dustin Watten (libero) oraz Wojciech Sobala, Szymon Gregorowicz (libero), Mateusz Jóźwik, Igor Gniecki, Szymon Romać. Trener: Dariusz Daszkiewicz.

Wyniki meczów 19. kolejki PlusLigi:

2022-02-05: PGE Skra Bełchatów – Projekt Warszawa 3:1 (25:21, 15:25, 25:23, 25:20)
2022-02-05: MKS Ślepsk Malow Suwałki – PSG Stal Nysa 2:3 (25:18, 25:23, 18:25, 22:25, 10:15)
2022-02-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – Cerrad Enea Czarni Radom 0:3 (22:25, 16:25, 21:25)
2022-02-06: GKS Katowice – Cuprum Lubin 3:2 (18:25, 25:17, 25:23, 19:25, 15:12)
2022-02-07: Indykpol AZS Olsztyn – LUK Lublin 3:0 (25:20, 25:14, 25:17)

Mecz Asseco Resovia – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, zaplanowany na sobotę 5 lutego, został przełożony.
Mecz Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel, zaplanowany na niedzielę 6 lutego, został przełożony.

Mecz awansem z 23. kolejki PlusLigi:

2022-02-06: Trefl Gdańsk – Asseco Resovia 3:2 (20:25, 25:19, 25:19, 18:25, 15:13).