MŚ siatkarzy 2022: Co zmieniło się w porównaniu z turniejem z 2018 roku?

Siatkówka
MŚ siatkarzy 2022: Co zmieniło się w porównaniu z turniejem z 2018 roku?
fot. Cyfrasport
Kapitan reprezentacji Polski Michał Kubiak i MVP turnieju Bartosz Kurek po triumfie w MŚ 2018.

Dokładnie 200 dni pozostało do pierwszego meczu polskich siatkarzy w mistrzostwach świata 2022. To najważniejsza impreza tegorocznego sezonu reprezentacyjnego i pierwszy wielki sprawdzian dla reprezentacji Polski pod wodzą nowego trenera Nikoli Grbicia. Na rosyjskich parkietach Polacy będą bronili złotego medalu wywalczonego przed czterema (i ośmioma) laty. Co zmieniło się w siatkarskich MŚ w porównaniu z turniejem z 2018 roku?

Siatkarskie mistrzostwa świata 2022 zostaną rozegrane w Rosji w dniach 26 sierpnia – 11 września. Popisy czołowych graczy globu będzie można podziwiać w dziesięciu miastach: Moskwie, Sankt Petersburgu, Kaliningradzie, Kazaniu, Krasnojarsku, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Jarosławiu, Kemerowie i Ufie. W turnieju wystąpią 24 reprezentacje.

 

Światowa czołówka w komplecie

 

Kibice siatkówki z pewnością pamiętają, że największym nieobecnym turnieju sprzed czterech lat była reprezentacja Niemiec. Trzecia drużyna siatkarskiego mundialu w Polsce, nie zdołała przebrnąć przez kwalifikacje do kolejnego czempionatu globu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jakie cele postawiono przed Nikolą Grbiciem? Sebastian Świderski zabrał głos

 

Tym razem FIVB odpowiednio "zabezpieczyła" udział w finałach mistrzostw świata wszystkich czołowych reprezentacji. Bezpośredni awans miały zapewniony Rosja (gospodarz) i Polska (obrońca tytułu). Gospodarze oficjalnie wystąpią jako drużyna Wszechrosyjskiej Federacji Piłki Siatkowej. Przypomnijmy, że sportowcy tego kraju, z powodu afery dopingowej, wciąż mają zakaz startu w najważniejszych imprezach sportowych pod narodową flagą.

 

Dziesięć kolejnych miejsc w turnieju przypadło drużynom, które zajęły po dwie czołowe lokaty w mistrzostwach kontynentów, były to: Włochy, Słowenia (Europa), Brazylia, Argentyna (Ameryka Południowa), Iran, Japonia (Azja i Oceania), Tunezja, Kamerun (Afryka), Portoryko, Kanada (Ameryka Północna, Centralna i Karaiby).

 

Pozostałe miejsca zarezerwowano dla dwunastu najlepszych drużyn z rankingu FIVB z 20 września 2021 roku, które wcześniej nie wywalczyły awansu (Francja, USA, Serbia, Kuba, Holandia, Niemcy, Meksyk, Turcja, Egipt, Katar, Bułgaria, Chiny).

 

W efekcie w finałach MŚ 2022 nie zabraknie więc nikogo ze światowej elity. Z 24 reprezentacji, które zaprezentują na rosyjskich parkietach, aż 20 wystąpiło w finałach MŚ 2018, które rozegrano w Bułgarii i we Włoszech.

 

Kto z uczestników poprzednich mistrzostw nie zagra? W rosyjskim turnieju nie wystąpią: Australia (14. miejsce w MŚ 2018), Belgia (10. miejsce), Dominikana (24. miejsce) oraz Finlandia (16. miejsce).

 

Reprezentacji Australii w mistrzostwach świata zabraknie po raz pierwszy od 1994 roku. To jedyny uczestnik zeszłorocznej edycji Ligi Narodów w Rimini, którego nie zobaczymy na rosyjskich boiskach.

 

Zabraknie również Belgów, którzy wystąpili w dwóch poprzednich edycjach MŚ oraz Finów, którzy również wywalczyli awans zarówno w 2014, jak i w 2018 roku.

 

Siatkarze Dominikany w 2018 roku powrócili na światowe salony po ponad czterech dekadach przerwy. W MŚ ugrali zaledwie jednego seta i byli sklasyfikowani na ostatnim miejscu. Tym razem nie uzyskali awansu do turnieju finałowego - w mistrzostwach kontynentu zajęli dopiero szóste miejsce, a w rankingu plasują się w czwartej dziesiątce.

 

Warto jeszcze dodać, że z dwunastu uczestników turnieju siatkarzy igrzysk w Tokio, w finałach MŚ zabraknie tylko reprezentacji Wenezueli.

 

Jakie będą cztery nowe drużyny w porównaniu z poprzednimi mistrzostwami? To Katar, Meksyk, Niemcy oraz Turcja.

 

Reprezentacja Kataru jest jedynym debiutantem w gronie 24 finalistów. Nie ma na koncie żadnych sukcesów, nawet w mistrzostwach Azji, gdzie szczytowymi osiągnięciami były czwarte (2015) i piąte miejsce (2021). Po ośmiu latach do gry w MŚ wracają nieobecni na poprzednim turnieju Niemcy, a także reprezentacja Meksyku. Turcja po raz ostatni wystąpiła 24 lata temu - w MŚ 1998.

 

Nowa formuła

 

Mistrzostwa świata 2022 będą rozgrywane według innej formuły, niż poprzednie turnieje w 2014 i 2018 roku. W tamtych imprezach bardziej rozbudowana była pierwsza faza grupowa. Drużyny podzielono na cztery grupy, a w każdej z nich znalazło się po sześć drużyn. Awans do kolejnej fazy uzyskiwały po cztery najlepsze drużyny z każdej z grup. Już w pierwszej fazie reprezentacje musiały rozegrać po pięć meczów.

 

W MŚ 2022 w pierwszej rundzie 24 drużyny zostaną podzielone na sześć grup po cztery drużyny. Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy oraz cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc zakwalifikują się do drugiej rundy. Ta zmiana spowoduje, że w pierwszej części turnieju drużyny rozegrają nie po pięć, a tylko po trzy mecze.

 

W drugiej fazie szesnaście drużyn będzie podzielonych na cztery grupy po cztery drużyny każda. W części finałowej zagra sześć reprezentacji, które zostaną podzielone na dwie grupy. Cztery najlepsze drużyny awansują do półfinałów, których zwycięzcy zmierzą się w meczu o złoto.

 

Warto zaznaczyć, że w całym turnieju ma zostać rozegranych łącznie 70 spotkań. Do znacznie mniej w porównaniu z MŚ 2014 (103 mecze) i MŚ 2018 (94 mecze).

 

Polacy rozpoczną rywalizację w pierwszej fazie meczem z Bułgarią (27 sierpnia), później zmierzą się z Meksykiem (28 sierpnia), a w ostatnim meczu tej części turnieju zagrają z USA (29 sierpnia).

 

Podział na grupy w I rundzie MŚ 2022:

 

grupa A (Moskwa): Portoryko, Rosja, Serbia, Tunezja
grupa B (Kemerowo): Brazylia, Japonia, Katar, Kuba
grupa C (Nowosybirsk): Bułgaria, Meksyk, Polska, Stany Zjednoczone
grupa D (Ufa): Francja, Kamerun, Niemcy, Słowenia
grupa E (Jekaterynburg): Chiny, Kanada, Turcja, Włochy
grupa F (Krasnojarsk): Argentyna, Egipt, Holandia, Iran.

 

Kandydaci do tytułu

 

Na co może liczyć w tym turnieju reprezentacja Polski? Mimo nieudanego występu w igrzyskach olimpijskich, z pewnością będzie stawiana w gronie faworytów. Czy nowy selekcjoner Nikola Grbić zdoła wykorzystać ogromny potencjał, jaki ma ta kadra? Czy powtórzy wyczyn Vitala Heynena, który kilka miesięcy po objęciu drużyny wywalczył mistrzostwo świata? Polaków bez wątpienia stać na walkę o najwyższe cele. Być może po trzech triumfach Włoch (1990, 1994, 1998) i trzech Brazylii (2002, 2006, 2010) podobną serią popisze się reprezentacja Polski (2014, 2018,...).

 

Kto jeszcze będzie w ścisłym gronie kandydatów do złota MŚ 2022? Z pewnością atut własnego boiska będą chcieli wykorzystać Rosjanie. To wręcz niewiarygodne, że ta drużyna na medal mistrzostw świata czeka już 20 lat! Ostatni krążek to srebro turnieju w Argentynie w 2002 roku. Ostatnie mistrzostwo świata również było wywalczone na parkietach Argentyny... 40 lat temu – w 1982 roku siatkarze Sbornej triumfowali jeszcze jako ZSRR. Czy zdołają powtórzyć wyczyn reprezentacji Polski z 2014 roku, która właśnie po czterech dekadach wywalczyła złoto MŚ na własnych parkietach?

 

Wielu kibiców zastanawia się też, jak w MŚ zaprezentują się mistrzowie olimpijscy. Francuzi wystąpią pod wodzą Bernardo Rezende, który w roli trenera trzykrotnie wywalczył mistrzostwo świata z Brazylią. Właśnie Brazylia oraz Stany Zjednoczone to najwięksi, obok Polski, przegrani ostatnich igrzysk. Te drużyny z pewnością będą chciały pokazać wielką klasę.

 

Jak zagrają mistrzowie Europy Włosi? Jak zaprezentują się Serbowie? A może zaatakuje jakaś drużyna z drugiego szeregu? Może ktoś sprawi niespodziankę na miarę Argentyny z Tokio? Pytań jest wiele, jedno jest pewne – mistrzostwa świata siatkarzy 2022 zapowiadają się niezwykle interesująco.

Robert Murawski/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie