Pekin 2022: Chińska tenisistka Shuai Peng na trybunach igrzysk

Zimowe
Pekin 2022: Chińska tenisistka Shuai Peng na trybunach igrzysk
fot. PAP

Chińska tenisistka Shuai Peng, której sytuacja budzi niepokój świata sportu od listopadowego oskarżenia skierowanego pod adresem byłego członka władz ChRL, pojawiła się na trybynach podczas wtorkowej rywalizacji w narciarskim big air podczas igrzysk w Pekinie.

Peng obejrzała na żywo triumf rodaczki Eileen Gu w towarzystwie Thomasa Bacha. Oficjalny olimpijski nadawca OBS pokazał ujęcia, na których widać byłą liderkę światowego rankingu deblistek rozmawiającą w Zhangjiakou z przewodniczącym MKOl.

 

ZOBACZ TAKŻE: Thomas Bach spotkał się z Shuai Peng

 

W wywiadzie, który ukazał się w poniedziałek w "L'Equipe", chińska tenisistka potwierdziła, że spotkała się z Niemcem już w sobotę. Jednocześnie zaprzeczyła, jakoby "zniknęła" po opublikowaniu postu oskarżającego byłego chińskiego notabla o zmuszanie jej początkowo do seksu w związku, który trwał kilka lat.

 

– Nigdy nie powiedziałam, że ktokolwiek napadł na mnie seksualnie – zastrzega Peng w rozmowie z dziennikarzem francuskiego dziennika sportowego.

 

Dodała wówczas, że sama usunęła swój post w mediach społecznościowych w listopadzie, który wydawał się zawierać takie twierdzenie. Post szybko zniknął z chińskiego internetu, a tenisistka przestała się odzywać i "zniknęła", wywołując zaniepokojenie w świecie tenisa i sportu. Pojawiła się publicznie dopiero prawie trzy tygodnie później przy okazji wideokonferencji z Bachem. Od tego czasu sporadycznie ukazywały się w sieci nagrania ukazujące ją jako uczestniczkę różnych wydarzeniach, co nie złagodziło jednak obaw o jej bezpieczeństwo i pełną swobodę.

 

 

W ubiegły czwartek Bach zaznaczył, że MKOl poprze Azjatkę, jeśli ta zdecyduje się na dochodzenie w sprawie wspomnianych oskarżeń o przemoc o charakterze seksualnym.

 

Peng w rozmowie z dziennikarzem "L'Equipe" zaznaczyła, że była wcześniej podczas igrzysk w Pekinie na zawodach curlingowych mikstów i chciałaby jeszcze obejrzeć rywalizację par tanecznych w łyżwiarstwie figurowym.

 

Władze organizacji WTA, która zarządza cyklem kobiecych turniejów tenisowych, wydały w poniedziałek oświadczenie. Zaznaczono w nim, że wywiad, którego ostatnio udzieliła Chinka, nie rozwiewa w żaden sposób obaw wynikających z jej listopadowego wpisu. Wezwano też ponownie do przeprowadzenia przez odpowiednie władze dochodzenia w tej sprawie. Już wcześniej zaś zawieszono organizację wszystkich turniejów cyklu WTA w Państwie Środka.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie