Pekin 2022: Włoscy złoci medaliści chcą promować curling w ojczyźnie

Zimowe
Pekin 2022: Włoscy złoci medaliści chcą promować curling w ojczyźnie
fot. PAP
Stefania Constantini i Amos Mosaner.

Reprezentanci Włoch Stefania Constantini i Amos Mosaner, sensacyjni złoci medaliści w rywalizacji mikstów w curlingu, chcą przekuć sukces w Pekinie na rozpropagowanie dyscypliny w ojczystym kraju, który za cztery lata będzie gospodarzem zimowych igrzysk.

Z Cortiny d'Ampezzo, czyli drugiego obok Mediolanu miasta gospodarza igrzysk w 2026 r., pochodzi właśnie 22-letnia Stefania Constantini.

 

Włosi pokonali w półfinale w Pekinie Szwedów 8:1, a w finale faworytów - norweski duet Kristin Skaslien - Magnus Nedregotten 8:5.

 

ZOBACZ TAKŻE: Pekin 2022: Historyczny wyczyn! Legenda potwierdziła swą dominację

 

- Myślę, że igrzyska w ojczyźnie (za cztery lata) to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, zwłaszcza po tym, co zrobiliśmy w Pekinie. Ludzie widzieli nasze zmagania i mam nadzieję, że teraz wielu będzie chciało spróbować (poznać sport). To będzie świetne dla dyscypliny, która jest nadal zbyt mało popularna i mało znana. Curling jest bardzo ciekawym, kompletnym sportem z istotnym elementem psychologicznym - powiedziała świeżo „koronowana” mistrzyni.

 

Włochy nie mają wielkiej tradycji w tej dyscyplinie. To ich pierwszy medal w historii igrzysk. W Italii są trzy kluby i około 400 sportowców uprawiających curling.

 

Debiutująca na igrzyskach para połączyła swe siły dopiero kilka miesięcy temu - przed majowymi mistrzostwami świata, w których zajęła piąte miejsce. W Pekinie wygrali wszystkie mecze.

 

- To bardzo ważny sukces. Będziemy mieć więcej funduszy, więcej uwagi ze strony mediów, co pokazał ostatni tydzień w Pekinie. Curling to sport niszowy i… takim pozostanie, ale to złoto pomoże w budowaniu nie tylko zainteresowania, ale i obiektów sportowych w perspektywie igrzysk w 2026 r  – powiedział jeden z trenerów reprezentacji Włoch Szwajcar Claudio Pescia.

 

Ten olimpijczyk z Turynu z 2006 r. wierzy, że złoto olimpijskie w mikstach będzie impulsem dla rozwoju dyscypliny we Włoszech.

 

- Zwykle po roku od igrzysk ludzie zapominają o medalach, sukcesach olimpijskich, więc naszym zadaniem jest to, by tak się nie stało. Musimy przekuć sukces w zainteresowanie dyscypliną, by obecni zawodnicy, a przede wszystkim ci, którzy będą mieli ochotę zacząć przygodę, mieli lepsze warunki do treningów - dodał 58-letni Pescia.

 

Curling zadebiutował na igrzyskach oficjalnie w 1998 roku w Nagano. W 1924 w Chamonix odbył się konkurs pokazowy drużyn męskich. MKOl uznał w 2006 roku, że były to pełnoprawne zawody olimpijskie i post factum przyznał medale.

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie