Zmarł trener Stefan Żywotko. Miał 102 lata

Piłka nożna
Zmarł trener Stefan Żywotko. Miał 102 lata
Nie żyje Stefan Żywotko

W wieku 102 lat zmarł Stefan Żywotko, piłkarski trener, który poprowadził klub JS Kabylie do siedmiu tytułów mistrza Algierii i dwóch triumfów w klubowym Pucharze Afryki – poinformowała Pogoń Szczecin.

Mieszkający ostatnio w Szczecinie Żywotko pracował w JS Kabylie w latach 1977-1991.

 

W książce Michała Zichlarza "Ze Lwowa po mistrzostwo Afryki", wydanej w 2021 roku, tłumaczył, że przez 14 lat prowadzenia klubu w Algierii obywał się bez licznego grona współpracowników, nie "błaznował" też przy linii bocznej podczas meczów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje olimpijczyk z Tokio. Miał 83 lata 

 

"Krzyk i gestykulacje są nikomu niepotrzebne. Po spotkaniu jest czas na zastanowienie się, wyciągniecie wniosków, poprawienie błędów podczas treningów. Nie była mi potrzebna armia asystentów. Sam wiedziałem, co trzeba zrobić, żeby drużyna była dobrze przygotowana fizycznie i taktycznie. Poza tym w JSK nie miałem dużego stresu, bo rok w rok wygrywaliśmy, co się dało" – podkreślał najbardziej utytułowany zagranicą polski szkoleniowiec.

 

Jako trener wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywkowej z Arkonią Szczecin (1962), Pogonią Szczecin (1966) i Arką Gdynia (1976).Po igrzyskach w Montrealu miał z Kazimierzem Górskim – z którym znał się z lwowskich boisk - wyjechać do pracy w klubie w Kuwejcie, ale wyjazd zablokowały ówczesne władze sportowe. Ostatecznie trafił do Algierii.

 

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie