Pekin 2022: Dominik Bury 27., Iivo Niskanen ze złotym medalem na 15 km

Zimowe
Pekin 2022: Dominik Bury 27., Iivo Niskanen ze złotym medalem na 15 km
fot. PAP
Iivo Niskanen zdobył złoty medal igrzysk w Pekinie w rywalizacji na 15 km techniką klasyczną.

Fiński biegacz narciarski Iivo Niskanen zdobył złoty medal igrzysk w Pekinie w rywalizacji na 15 km techniką klasyczną. Od drugiego Rosjanina Aleksandra Bolszunowa był szybszy o 23,2 s. Z Polaków najlepszy był 27. Dominik Bury. Trzecie miejsce zajął Norweg Johannes Hoesflot Klaebo - 37,5 s straty.

Wszyscy trzej po raz drugi znaleźli się na podium chińskich igrzysk. Wcześniej Bolszunow wygrał bieg łączony, Niskanen był w nim trzeci, natomiast Klaebo triumfował w sprincie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rosjanka chce zdobyć medal olimpijski i otworzyć schronisko dla zwierząt

 

Bieg na 15 km rozgrywany jest indywidualnie. Zawodnicy ruszają na trasę w odstępach i samotnie walczą z czasem. Niskanen już na pierwszym pomiarze miał najlepszy rezultat, a później powiększał przewagę.

 

Słabo zaczął natomiast Klaebo, który po 1,8 km plasował się dopiero na 43. miejscu. W połowie dystansu był szósty ze stratą 44 s do Niskanena. Zdołał ją zmniejszyć i wedrzeć się na podium, ale w walce o triumf praktycznie się nie liczył.

 

Dzień wcześniej w rywalizacji kobiet na 10 km techniką klasyczną druga była siostra Niskanena - Kerttu. Rywalizację o złoto przegrała z Norweżką Therese Johaug o zaledwie 0,4 s.

 

Bury był wolniejszy od triumfatora o 2.53,6. Mateusz Haratyk zajął natomiast 60. miejsce - 5.05,5 straty.

 

W Pekinie biegacze będą rywalizowali jeszcze w trzech konkurencjach - sztafecie (13 lutego), sprincie drużynowym (16 lutego) i na 50 km techniką dowolną (19 lutego).

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie