Wywiad z 16-letnią Ewą Swobodą. Już wtedy miała wielkie ambicje

Inne

W piątek Ewa Swoboda podczas zawodów Orlen Cup w Łodzi pobiła rekord Polski na 60 metrów. Sprinterka pokonała ten dystans w dokładnie siedem sekund. Z tej okazji przypominamy przeprowadzony z nią w 2014 roku w ramach programu "Atleci" wywiad Przemysława Iwańczyka.

W 2014 roku Swoboda była jedną z lepiej zapowiadających się polskich sprinterek. W wieku zaledwie 16 lat miała na swoim koncie czwarty najlepszy wynik w Polsce na 100 metrów (11,54 s). Mimo młodego wieku miała już spore ambicje.

 

- Planów jeszcze nie ma, ale największe marzenia są: Rio 2016 i zmierzenie się z rekordami juniorów - powiedziała.

 

Warto przypomnieć, że marzenie Swobody się spełniło. W 2016 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Udało jej się nawet awansować do półfinału biegu na 100 metrów, w którym zajęła 15. miejsce z czasem 11,18 s.

 

ZOBACZ TAKŻE: Anna Kiełbasińska wygrała w Karlsruhe. Polka z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie

 

Podczas wywiadu Swoboda opowiedziała również, jak zaczęła się jej przygoda ze sportem. 

 

- Wszystko zaczęło się w piątej klasie podstawówki. Moja trenerka była też nauczycielką WF-u. Powiedziała mi, żebym przyszła na trening. Jakoś mi się to spodobało - stwierdziła. 

 

Już w 2014 roku sprinterka bardzo poważnie podchodziła do treningów.

 

- Wstaję o piątej. Szykuje się i idę na autobus. Siedzę osiem godzin w szkole. Wracam do domu, gdzie jem obiad. Jestem tam 40 minut i od razu lecę na trening - opisała swój plan dnia.

 

Swoboda dużą popularność zyskała w 2016 roku. Wtedy pobiła halowy rekord świata juniorek w biegu na 60 metrów, osiągając wynik 7,07 s. Teraz sprinterka po raz kolejny znalazła się na ustach polskich kibiców. Podczas zawodów Orlen Cup w Łodzi pobiła rekord Polski na 60 metrów.

 

Andrzej Adamiec/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie