PlusLiga: Zdecydowane zwycięstwo Jastrzębskiego Węgla

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wrócili do ligowej rywalizacji.

W niedzielnym meczu 20. kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel pokonał MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0. Mistrzowie Polski wracają do rywalizacji po dłuższej przerwie spowodowanej koronawirusem – poprzednie ligowe spotkanie rozegrali 22 stycznia.

W pierwszym secie, po dobrym początku ekipy z Suwałk, kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie przejęli siatkarze Jastrzębskiego Węgla. Byli skuteczniejsi w ataku, do tego doszło kilka ważnych obron Jakuba Popiwczaka i wynik zaczął kształtować się po myśli gospodarzy (8:5, 12:7, 15:10). Siatkarze Ślepska ruszyli do odrabiania strat i zmniejszyli różnicę (17:15), a później złapali punktowy kontakt (20:19). Gospodarze odbudowali jednak przewagę. Po asie serwisowym Jurija Gladyra prowadzili 23:19, a dwa ostatnie punkty przyniosły im skuteczne ataki Jana Hadravy (25:21).

Po ciekawej pierwszej odsłonie, druga była właściwie bez historii. Goście dotrzymywali kroku rywalom do stanu 8:7, później poszła seria zwieńczona asem serwisowym Benjamina Toniuttiego i zrobiło się 14:7. Kolejna seria dała jastrzębianom prowadzenie 17:8 i właściwie rozstrzygnęła seta. Goście w końcówce zdołali już tylko trochę zmniejszyć rozmiary porażki (25:19).

W trzeciej partii znów oglądaliśmy wyrównaną walkę obu drużyn. Jastrzębianie odskoczyli na cztery oczka (11:7), ale później nieco spuścili z tonu, co wykorzystali goście, którzy złapali punktowy kontakt (13:12, 16:15). W końcówce jednak to gospodarze przejęli inicjatywę. Skuteczny atak Hadravy dał im piłkę meczową, a po chwili ten sam zawodnik zakończył mecz technicznym zagraniem (25:20).

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (15), Jan Hadrava (14), Łukasz Wiśniewski (10) – Jastrzębski Węgiel; Bartłomiej Bołądź (15), Paweł Halaba (11) – Ślepsk. MVP: Tomasz Fornal (14/23 = 61% skuteczności w ataku + 1 as).

Mistrzowie Polski po raz ostatni w PlusLidze zagrali 22 stycznia z PGE Skrą Bełchatów (3:2). Po spotkaniu Ligi Mistrzów przeciwko Knack Roeselare (3:0), rozegranym 25 stycznia, mieli dłuższą przerwę spowodowaną koronawirusem. Wrócili do gry w miniony czwartek, grając w LM przeciwko Hebar Pazardżik (3:1). W niedzielę zaliczyli również udany powrót do rywalizacji w lidze. O pechu może jednak mówić Stephen Boyer, który wraca po urazie; podczas jednej z akcji drugiego seta rozciął skórę na dłoni.

Jastrzębianie z dorobkiem 46 punktów zajmują drugie miejsce w tabeli (mecze 15–3). MKS Ślepsk Malow Suwałki zajmuje jedenastą pozycję (17 punktów, mecze 5–14).

Jastrzębski Węgiel – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:21, 25:19, 25:20)

Jastrzębski Węgiel: Jan Hadrava, Trevor Clevenot, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski – Jakub Popiwczak (libero) oraz Stephen Boyer, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura, Jakub Macyra. Trener: Andrea Gardini.
Ślepsk: Adrian Buchowski, Andreas Takvam, Bartłomiej Bołądź, Paweł Halaba, Cezary Sapiński, Josua Tuaniga – Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Mateusz Laskowski, Łukasz Makowski, Łukasz Rudzewicz. Trener: Dominik Kwapisiewicz.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 20. kolejki PlusLigi:

2022-02-11: LUK Lublin – PGE Skra Bełchatów 0:3 (17:25, 19:25, 18:25)
2022-02-12: Projekt Warszawa – Asseco Resovia 1:3 (25:21, 21:25, 15:25, 18:25)
2022-02-12: Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (18:25, 16:25, 16:25)
2022-02-12: PSG Stal Nysa – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (22:25, 25:22, 22:25, 19:25)
2022-02-13: Jastrzębski Węgiel – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:21, 25:19, 25:20)
2022-02-14: Cerrad Enea Czarni Radom – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).

Mecz Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk został przełożony.