Pekin 2022: Wygrana Chinki w skokach akrobatycznych

Chinka Mengtao Xu zdobyła złoty medal olimpijski w skokach akrobatycznych w narciarstwie dowolnym.

Chinka Mengtao Xu zdobyła w Zhangjiakou złoty medal olimpijski w skokach akrobatycznych w narciarstwie dowolnym. Srebrny wywalczyła Białorusinka Hanna Huskowa, a brązowy krążek Amerykanka Megan Nick. Polki nie startowały.

Do finałowej szóstki zakwalifikowały się dwie Chinki, dwie Amerykanki, Białorusinka i Australijka. Przed walką o medale rywalizacja zaczynała się od nowa, wszystkie zawodniczki miały równe szanse - liczył się tylko jeden skok. Najlepiej wypadła Chinka Xu, która zaprezentowała skok o wysokim współczynniku trudności. Reprezentantka gospodarzy nie uchroniła się od drobnych błędów a jednak wskoczyła na prowadzenie, którego już nie oddała. 31-letnia wicemistrzyni olimpijska z Soczi i mistrzyni świata z 2013 uzyskała 108,61 pkt.

Drugie miejsce na podium wywalczyła mistrzyni olimpijska z Pjongczangu Hanna Huskowa. Białorusinka do finału awansowała jako szósta z kwalifikacji. Białorusinka z każdym skokiem w poniedziałek uzyskiwała coraz lepsze noty. W walce o medale zaryzykowała i oddała bardzo dobrze wykonany, kosmiczny skok (107,95 pkt).

Brązowy medal przypadł w udziale Amerykance Nick (93,76 pkt). W dużej mierze było to konsekwencją pecha rywalek, które ryzykowały, a które zaliczyły upadki po swoich skokach. Tak było w przypadku złotych medalistek mistrzostw świata - Australijki Laury Peel i drugiej z Amerykanek, najlepszej w kwalifikacjach, Ashley Caldwell.