Jastrzębski Węgiel z kompletem zwycięstw w fazie grupowej Ligi Mistrzów!

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali sześć meczów w fazie grupowej LM.

W spotkaniu 6. kolejki grupy A Ligi Mistrzów siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z VfB Friedrichshafen 3:1. Mistrzowie Polski mieli już wcześniej zapewniony awans do fazy play-off, walczyli jednak o rozstawienie w ćwierćfinale. Musieli zdobyć minimum jeden punkt i nie tylko wykonali to zadanie, a nawet zgarnęli komplet.

Jastrzębianie byli faworytami tego starcia, tym bardziej, że wicemistrzowie Niemiec przyjechali w okrojonym składzie, a już wcześniej stracili szansę na awans. Pokazała to premierowa odsłona starcia obu ekip. Gospodarze dość szybko uzyskali znaczącą przewagę (10:6), którą później spokojnie utrzymywali. Byli skuteczniejsi w ataku, lepiej prezentowali się w bloku. W końcówce kontrolowali sytuację, a zwycięstwo 25:18 przypieczętował skutecznym atakiem Arpad Baroti.

W drugiej odsłonie jastrzębianie stracili koncentrację, w efekcie do głosu doszli rywale. Goście przeważali na przestrzeni seta (7:10, 15:18), ale po asie serwisowym Jurija Gladyra było 20:20 i wydawało się, że jastrzębianie opanowali sytuację. Kluczowe akcje padły jednak łupem VfB Friedrichshafen. As serwisowy Lukasa Maase dał im piłkę setową (22:24), a w ostatniej akcji Luciano Vicentin zaatakował po bloku (23:25).

Set numer trzy nie miał wielkiej historii. Jastrzębianie błyskawicznie uzyskali solidną zaliczkę. Po serii dobrych zagrywek Gladyra było 9:3, później 14:7, 21:12 i gospodarze mknęli po zwycięstwo. Stało się ono faktem po skutecznym bloku w ostatniej akcji (25:15).

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wykonali plan minimum na ten mecz, wywalczyli punkt i na kolejną partię wyszli w mocno przemeblowanym składzie. Rozpoczęli słabo (1:5) i musieli odrabiać straty. Udało się to po asie serwisowym Barotiego (13:13), a później oglądaliśmy wyrównaną rywalizację obu ekip. Seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23 – skuteczne uderzenie Barotiego i atak z przechodzącej piłki Eemi Tervaporttiego (25:23).

Najwięcej punktów: Jan Hadrava (16), Arpad Baroti (12), Jurij Gladyr (10), Tomasz Fornal (10) – Jastrzębski Węgiel; Lukas Maase (25), Luciano Vicentin (15) – VfB Friedrichshafen.

Hebar Pazardżik 3:0 i 3:1, Knack Roeselare 3:0, 3:0, VfB Friedrichshafen 3:0, 3:1. Komplet zwycięstw (6–0), komplet punktów (18), imponujący bilans setów 18–2 – siatkarze Jastrzębskiego Węgla w imponującym stylu przebrnęli przez fazę grupową Ligi Mistrzów.

Jastrzębski Węgiel – VfB Friedrichshafen 3:1 (25:18, 23:25, 25:15, 25:23)

Jastrzębski Węgiel: Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski, Jan Hadrava, Trevor Clevenot, Jurij Gladyr – Jakub Popiwczak (libero) oraz Arpad Baroti, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura, Jakub Macyra, Szymon Biniek (libero), Wojciech Szwed, Bartosz Cedzyński. Trener: Andrea Gardini.
VfB Friedrichshafen: Marcus Boehme, Lukas Maase, Luciano Vicentin, Lucas van Berkel, Stefan Thiel, Ben-Simon Bonin – Avery Aylsworth (libero) oraz Nikola Peković, Andri Aganits. Trener: Mark Lebedew.