Pekin 2022: Finlandia pokonała Szwajcarię i awansowała do półfinału turnieju hokejowego

Finlandia awansowała do półfinału turnieju hokejowego

Finlandia pokonała 5:1 Szwajcarię w ćwierćfinałowym meczu hokejowego turnieju igrzysk olimpijskich w Pekinie i awansowała do grona czterech najlepszych zespołów.

Finowie są jedynym zespołem, który jeszcze nie poniósł w Pekinie porażki. W spotkaniu ze Szwajcarami szybko podyktowali swoje warniki i po niespełna 11 minutach prowadzili 2:0.

W 55. minucie, przy wyniku 3:1, trener Szwajcarów Patrick Fischer zdecydował się na grę bez bramkarza wprowadzająć dodatkowego napastnika, ale skończyło się to strzeleniem czwartego gola dla Finlandii, którego autorem był Iiro Pakarinen. Chwilę później Teemu Hartikainen ustalił wynik meczu na 5:1.

Finlandia jeszcze nigdy nie zdobyła złotego medalu olimpijskiego. W dorobku ma dwa srebrne medale z 1988 i 2006 roku oraz cztery brązowe. Po raz ostatni "Suomi" stanęli na podium w 2014 roku w Soczi.

W piątkowym półfinale Finlandia zmierzy się ze Słowacją, która sensacyjnie pokonała 3:2 po rzutach karnych USA.

Drugą parę półfinałową stworzą Rosyjski Komitet Olimpijski, który wygrał 3:1 z Danią i zwycięzca ostatniego ćwierćfinałowego starcia pomiędzy Kanadą i Szwecją.

Finlandia – Szwajcaria 5:1 (2:0, 1:1, 2:0).

Bramki: dla Finlandii - Miro Aaltonen (9), Mikko Lehtonen (11), Marko Anttila (24), Iiro Pakarinen (56), Teemu Hartikainen (57); dla Szwajcarii - Andres Ambuhl (38).

Kary: Finlandia - 4; Szwajcaria – 4 minuty.