Pekin 2022: Walentyna Kaminska na dopingu

Zimowe
Pekin 2022: Walentyna Kaminska na dopingu
fot. PAP
Walentyna Kaminska miała pozytywny wynik testu antydopingowego.

Startująca w igrzyskach olimpijskich w Pekinie ukraińska biegaczka narciarska Walentyna Kaminska miała pozytywny wynik testu antydopingowego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Badawcza (ITA), która do całkowitego wyjaśnienia sprawy tymczasowo zawiesiła zawodniczkę.

Kaminska może złożyć odwołanie do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) i wnioskować o sprawdzenie tzw. próbki B.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kamil Stoch: Dlatego tak bardzo było mi przykro po drugim konkursie

 

34-letnia Ukrainka po raz trzeci bierze udział w igrzyskach. Startowała wcześniej w 2014 roku w Soczi i cztery lata później w Pjongczangu.

 

Na trasach w Zhangjiakou w tegorocznych zmaganiach olimpijskich była 18. wraz z koleżankami w sztafecie 4x5 km, a indywidualnie zajęła 70. miejsce w sprincie oraz 79. w biegu na 10 km techniką klasyczną.

 

To drugi przypadek dopingu stwierdzony podczas igrzysk w Pekinie. Wcześniej pozytywny wynik testu miał irański alpejczyk Hossein Shemshaki.

 

 

Głośnym echem odbiło się jednak przede wszystkim dopingowe zamieszanie wokół rosyjskiej łyżwiarki figurowej Kamili Walijewej.W jej przypadku pozytywny wynik dało badanie przeprowadzone już w grudniu, jednak wynik został przekazany opinii publicznej już w trakcie olimpiady, po zawodach drużynowych z udziałem 15-latki. CAS dopuścił ją do startu w rywalizacji indywidualnej, w której prowadzi po programie krótkim. Mimo decyzji Trybunału MKOl wstrzymał przyznanie medali w konkurencjach z jej udziałem.

BS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie