Pekin 2022: Zwycięstwo Kanadyjczyków w sztafecie na 5000 m

Kanadyjscy łyżwiarze zdobyli w Pekinie złoty medal olimpijski w short tracku w sztafecie na 5000 m.

Kanadyjscy łyżwiarze zdobyli w Pekinie złoty medal olimpijski w short tracku w sztafecie na 5000 m, wyprzedzając ekipy Korei Południowej i Włoch. Zwycięzcy stanęli na najwyższym stopniu podium po 12-letniej przerwie. Poprzednio triumfowali u siebie w Vancouver.

W składzie drużyny "Klonowego Liścia" startował Charles Hamelin. 37-letni zawodnik, najstarszy medalista olimpijski w short tracku, sięgnął po czwarty złoty krążek. W Vancouver był najlepszy w sztafecie i na 500 m, a w 2014 roku w Soczi - na dystansie 1500 m. Z dorobkiem czterech złotych, jednego srebrnego i jednego brązowego medalu jest najbardziej utytułowanym sportowcem z Kanady w historii zimowych igrzysk.

Oprócz niego w zwycięskiej drużynie jechali Steven Dubois, Jordan Pierre-Gilles i Pascal Dion.

Kanadyjczycy wyraźnie wyprzedzili Koreańczyków, a o brązowym medalu decydował fotofinisz - Włosi minimalnie wyprzedzili Rosjan. Ostatnie miejsce zajęli dokooptowani do stawki Chińczycy.

W finale B najszybsi byli zwycięzcy poprzednich igrzysk w Pjongczangu - Węgrzy.