46-letnia Oksana Chusovitina wciąż zamierza startować

Inne
46-letnia Oksana Chusovitina wciąż zamierza startować
fot. PAP
Oksana Chusovitina nadal chce startować

Oksana Chusovitina - 46-letnia gimnastyczka reprezentująca ostatnio Uzbekistan, która po igrzyskach w Tokio miała zakończyć karierę - jest na liście startowej mistrzostw świata w Katarze (3-5 marca) - poinformowała międzynarodowa federacja (FIG).

Pochodząca z Buchary w Uzbekistanie zawodniczka, która w Tokio po raz ósmy wystąpiła w zmaganiach olimpijskich, już jesienią zeszłego roku otworzyła sobie "furtkę" do dalszych występów, gdyż ogłosiła, iż chciałaby na zakończenie zdobyć medal dla Uzbekistanu. W tym celu miała się przygotować do Igrzysk Azjatyckich, które we wrześniu tego roku odbędą się w Chinach.

 

- Taka była wskazówka od mojego serca, a jemu nie mogłam odmówić, choć głowa podpowiadała co innego. Spróbuję, żeby później nie żałować - podkreśliła Chusovitina w rozmowie z portalem "Sputnik".

 

Gimnastyczka skupia się tylko na jednej konkurencji - skoku, w którym w Igrzyskach Azjatyckich w 2014 i 2018 roku zajęła drugie miejsce.

 

ZOBACZ TAKŻE: Justin Gatlin zakończył karierę

 

Uprawiająca dyscyplinę, w której największe sukcesy odnoszą najmłodsze zawodniczki, Chusovitina w igrzyskach zadebiutowała w 1992 roku w Barcelonie, pięć lat przed narodzinami obecnej supergwiazdy gimnastyki Amerykanki Simone Biles.

 

30 lat temu zdobyła olimpijskie złoto z drużyną Wspólnoty Niepodległych Państw w wieloboju. Z kolei w 2008 roku w Pekinie wywalczyła srebro w skoku, ale w barwach Niemiec. Do tego kraju przeniosła się z powodu poważnej choroby syna. Od niemal dekady ponownie startuje dla Uzbekistanu. W ubiegłorocznych igrzyskach w Tokio w skoku była 14. w eliminacjach i nie awansowała do finału.

 

W ojczyźnie jest tak popularna, że nawet wydano znaczek z jej podobizną. Od kilku miesięcy prowadzi akademię gimnastyczną w Taszkencie i szuka nowych talentów w kraju, w którym najpopularniejsze są zapasy i boks.

 

- Kiedy ludzie zobaczą, jak piękna jest gimnastyka, to chętnie wyślą swoje dzieci na treningi - zaznaczyła.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie