Pekin 2022: Trzeci medal Eileen Gu, tym razem była najlepsza w halfpipe

Eileen Gu

Chinka Eileen Gu zdobyła złoty medal igrzysk w Pekinie w narciarstwie dowolnym w konkurencji halfpipe. To już jej trzeci medal olimpijski, wcześniej złoty wywalczyła w big air, natomiast srebrny w konkurencji slopestyle. Polki nie startowały.

W najlepszym z trzech przejazdów Gu zgromadziła 95,25 pkt. Drugie miejsce zajęła broniąca tytułu wywalczonego cztery lata temu w Pjongczangu Kanadyjka Cassie Sharpe - 90,75, a trzecie jej rodaczka Rachael Karker - 87,75.

Gu urodziła się w San Francisco, ale od trzech lat reprezentuje Chiny. Jej matką jest Chinka, Amerykaninem ojciec. 18-letnia Chinka jest aktualną mistrzynią świata w dwóch konkurencjach narciarstwa dowolnego - slopestyle i halfpipe.

Gu w marcu 2021 została mistrzynią świata zarówno w narciarskim slopestyle, jak halfpipe, a brązowy medal zdobyła w big air. W sezonie 2021/22 triumfowała już w pięciu z sześciu zawodów Pucharu Świata, w których startowała (cztery razy w halfpipe, raz w big air).

Nazywana przez chińskie media pieszczotliwie "Księżniczką-Żabą", w nawiązaniu do jej zielonego kasku i tytułu filmu animowanego, ambitne cele ma również poza narciarskim stokiem. Uczy się na Uniwersytecie Stanforda, a specjalny test pozwolił usytuować ją w gronie jednego procenta najzdolniejszych studentów w USA. Z kolei w wolnym czasie spełnia się w roli modelki.

Gu przygodę z nartami zaczęła w wieku trzech lat, a pięć lat później trafiła do lokalnego klubu freestyle'owego. Regularne treningi zaczęła właśnie od narciarstwa dowolnego, gdyż jej matka uznała, że alpejskie jest zbyt niebezpieczne.