Sebastian Świderski: Nie ma możliwości, żeby Polska wysłała reprezentację siatkarzy na MŚ do Rosji

Siatkówka
Sebastian Świderski: Nie ma możliwości, żeby Polska wysłała reprezentację siatkarzy na MŚ do Rosji
fot. Cyfrasport

– Na tę chwilę nie ma takiej możliwości, żeby Polska wysłała reprezentację na mistrzostwa świata do Rosji. Ja nie będę zmuszał do tego naszych reprezentantów, podobnie związek i - mam nadzieję - również całe środowisko siatkarskie – powiedział w studiu Polsatu Sport prezes PZPS Sebastian Świderski.

"Wobec inwazji na Ukrainę nie widzimy obecnie możliwości rywalizacji z drużynami z Rosji i państw popierających agresję Kremla" – napisał Sebastian Świderski w liście skierowanym do FIVB i CEV. Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej odniósł się do tej decyzji w studiu Polsatu Sport podczas turnieju finałowego Tauron Pucharu Polski.

 

Zobacz także: PZPS nie chce rywalizacji z drużynami z Rosji. Prezes wystosował list do FIVB i CEV

 

– Mamy poparcie rządu i ministerstwa sportu. Patrząc na to, co się dzieje na Ukrainie, nie możemy pozwolić na to, by rywalizacja sportowa z jakimkolwiek rosyjskim klubem czy z reprezentacją wchodziła w grę – powiedział Świderski.

 

Dodał, że polskie kluby i reprezentacja nie powinny rywalizować z Rosjanami również na gruncie neutralnym.

 

– Nie chcę się wdawać w szczegóły, ale są też względy techniczne, jak taki mecz zorganizować. Teren neutralny? My jesteśmy zdania, że takie spotkania nie powinny się odbywać. Nie chcemy popierać tego, co się dzieje na Ukrainie, nie chcemy też, by zawodnicy Rosji na tym cierpieli. Polscy zawodnicy też głośno mówią o tej sytuacji w mediach społecznościowych i podkreślają, że jednoczą się z Ukrainą – stwierdził.

 

– ZAKSA jest autonomicznym klubem, który ma prawo podejmować własne decyzje, ale ja będę sugerował, by do takich spotkań nie doszło. Mam nadzieję, że nie tylko polskie kluby, ale również włoskie poprą tę inicjatywę. Nie będziemy brnąć w rozgrywanie spotkań i bawienie rosyjskich kibiców – zaznaczył sternik PZPS.

 

W tej sytuacji pojawia się pytanie, co z udziałem reprezentacji Polski w najważniejszej imprezie sezonu. Siatkarskie mistrzostwa świata 2022 miały zostać rozegrane w Rosji w dniach 26 sierpnia – 11 września. W turnieju miały wystąpić 24 reprezentacje, a Polacy to obrońcy tytułu.

 

Po agresji Rosji na Ukrainę FIVB wydało komunikat, że nie zamierza przenosić turnieju, a "siatkarskie wydarzenia na terenie Rosji powinny odbyć się zgodnie z planem". Czy w sytuacji wojny, jaką Rosja wywołała na Ukrainie, występ polskich siatkarzy w MŚ jest w ogóle możliwy?

 

– Na tę chwilę nie ma takiej możliwości, żeby Polska wysłała reprezentację na mistrzostwa świata do Rosji. Ja nie będę zmuszał do tego naszych reprezentantów, podobnie związek i - mam nadzieję - również całe środowisko siatkarskie. Wierzę, że nikt nie będzie popierał tego, by wysyłać zawodników, reprezentację do Rosji, by tam rozgrywać mecze – powiedział prezes PZPS.

 

– Ktoś może powiedzieć, że mistrzostwa świata są za pół roku i coś może się zmienić, ale tego, co się teraz zdarzyło, nikt już nie cofnie. Pamiętajmy o tym i miejmy nadzieję, że ludzie w siedzibie FIVB nad Jeziorem Genewskim pójdą po rozum do głowy i podejmą mądre decyzje. Nawet nie ze wskazaniem na Polskę, bo może tę imprezę zorganizować ktoś inny – dodał Sebastian Świderski.

 

Cała wypowiedź Sebastiana Świderskiego w załączonym materiale wideo:

 

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie