Wojna na Ukrainie: Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego wystosował list do IPC

Inne
Wojna na Ukrainie: Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego wystosował list do IPC
fot. PAP
Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga wystosował list do IPC.

Komitety Paraolimpijskie Litwy, Łotwy, Estonii i Polski wystosowały wspólne oświadczenie do Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) o nałożenie sankcji na Komitety Paraolimpijskie Rosji i Białorusi - bezterminowo lub przynajmniej do końca agresji na Ukrainie. Okazują w nim wsparcie dla narodu ukraińskiego i drużyny paraolimpijskiej oraz kierują apel do Prezydenta IPC Andrew Parsons’a.

Treść listu prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasza Szeligi:

 

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni agresją Rosji na Ukrainę i jej mieszkańców. Rosja i Białoruś naruszyły wszystkie zasady humanitarne i rozejm olimpijski, a Rosja zagraża nie tylko Ukrainie, ale całemu demokratycznemu światu. Rosja w przerażający sposób naruszyła zasady rozejmu olimpijskiego”.

 

Rozejm olimpijski został uchwalony 2 grudnia 2021 roku poprzez konsensus 193 członków zgromadzenia ogólnego ONZ, w tym Federację Rosyjską. Rozpoczął się wraz z Igrzyskami Olimpijskimi 4 lutego i trwa zgodnie z uchwałą jeszcze 7 dni po zakończeniu Igrzysk Paraolimpijskich – czyli do 20 marca.

 

„Potrzebne są natychmiastowe działania w ramach zdecydowanej reakcji demokratycznego świata na agresję Rosji na naród ukraiński i jej poszanowania dla rozejmu olimpijskiego. Musimy także dać delegacji ukraińskiej drogę do Zimowych Igrzysk w Pekinie 2022. Wzywamy wszystkie kraje do natychmiastowej pomocy humanitarnej i finansowej dla ukraińskich sportowców” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

 

Wspólne oświadczenie podpisali: Monika Haukanõmm, Prezes Estońskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Mindaugas Bilius, Prezes Litewskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Daida Dadzite, Prezes Łotewskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego"

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie