Ostra reakcja PZPN na decyzję FIFA: Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny

Piłka nożna
Ostra reakcja PZPN na decyzję FIFA: Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny
fot. PAP/Leszek Szymański

"Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny nie tylko dla naszych reprezentantów, ale dla całego środowiska piłkarskiego, byłby zaprzeczeniem solidarności z narodem ukraińskim. Jako związek piłkarski odmawiamy udziału w meczach barażowych, w których występuje drużyna z Rosji" – przeczytaliśmy w oświadczeniu PZPN, które jest reakcją na decyzję FIFA w sprawie reprezentacji Rosji.

FIFA ogłosiła w niedzielę, że mecze Rosji będą rozgrywane na neutralnym terenie oraz bez udziału widzów. Przed spotkaniami nie będzie grany hymn tego kraju, na stadionie nie będzie też powiewać rosyjska flaga. Zamiast "Rosja", drużyna ta miałaby być nazywana "Piłkarska Federacja Rosji".

 

Zobacz także: FIFA podjęła decyzję ws. Rosji! Prezes PZPN oburzony!

 

Na tę decyzję ostro zareagował Polski Związek Piłki Nożnej.

 

 

W oświadczeniu, podpisanym przez prezesa Cezarego Kuleszę, czytamy:


"Polski Związek Piłki Nożnej oświadcza, że w wyniku brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i trwającej tam wojny, nie widzi możliwości rywalizowania z reprezentacją Rosji w barażach o awans do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku bez względu na nazwę drużyny złożonej z rosyjskich piłkarzy oraz miejsce rozgrywania meczu.

 

W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, potępianej niemal na całym świecie, to jedyna decyzja, jaką możemy podjąć. Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny nie tylko dla naszych reprezentantów, ale dla całego środowiska piłkarskiego, byłby zaprzeczeniem solidarności z narodem ukraińskim. Jako związek piłkarski odmawiamy udziału w meczach barażowych, w których występuje drużyna z Rosji.

Jednocześnie wzywamy władze FIFA do natychmiastowej reakcji na brutalną przemoc, którą codziennie obserwujemy na terytorium niepodległej Ukrainy. Jeśli dokument "Polityka praw człowieka FIFA" ("FIFA’s Human Rights Policy") to coś więcej niż tylko słowa na papierze, teraz nadszedł czas, aby wprowadzić go w życie, wykluczając Rosyjski Związek Piłki Nożnej z eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku."

 

Reprezentacja Polski pod wodzą nowego selekcjonera Czesława Michniewicza miała zagrać z Rosją 24 marca w Moskwie w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata Katar 2022. Polski Związek Piłki Nożnej już w sobotę zapowiedział, że w związku z napaścią tego kraju na Ukrainę nie zamierza grać z reprezentacją Rosji.

RM, Polsat Sport, pzpn.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie