PŚ w skokach: Ryoyu Kobayashi i Halvor Egner Granerud zwyciężyli w Lahti. Polacy poza podium

Ryoyu Kobayashi (na zdjęciu) i Halvor Egner Granerud wygrali drugi konkurs indywidualny w Lahti

Dawid Kubacki był najlepszym z Polaków i zajął siódme miejsce w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti. W niedzielę ex aequo triumfowali Ryoyu Kobayashi i Norweg Halvor Egner Granerud. Japończyk objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W pierwszej serii Kubacki uzyskał 125 m i plasował się na dziewiątej pozycji. W finale brązowy medalista igrzysk w Pekinie skoczył metr dalej i awansował o dwa miejsca.

Na półmetku prowadził Granerud. Wyprzedzał o 1,2 pkt dotychczasowego lidera klasyfikacji generalnej PŚ Niemca Karla Geigera oraz o 1,3 pkt Austriaka Ulricha Wohlgenannta. Piąty Kobayashi tracił do Norwega 3,1 pkt.

W drugiej serii Japończyk uzyskał 130,5 m - o dwa więcej od Graneruda i zniwelował stratę. Trzecie miejsce zajął Austriak Stefan Kraft - 6,7 pkt straty.

To 12. przypadek w historii, gdy zawody Pucharu Świata kończą się wygraną ex aequo dwóch zawodników. Poprzedni miał miejsce w 2017 roku w Sapporo, gdy triumfowali Maciej Kot i Słoweniec Peter Prevc.

Kamil Stoch zajął 11. miejsce, a Piotr Żyła 14.

Aspekt sportowy niedzielnej rywalizacji przyćmił Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski odniósł się do rosyjskiej napaści militarnej na Ukrainę. "Stop wojnie! Lepiej walczyć w sporcie" - taki napis w języku angielskim umieścił na swoich nartach.

Nie awansowali do drugiej serii: 38. Paweł Wąsek, 40. Kacper Juroszek oraz 42. Stefan Hula.

W "generalce" Kobayashi ma teraz 43 pkt przewagi nad Geigerem. Z Polaków najwyżej - na 19. miejscu - sklasyfikowany jest Żyła.

W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy, przed Austrią i Norwegią. Polska jest szósta.

Do końca sezonu skoczkowie nie będą mieli wiele wytchnienia. Już w czwartek rozpoczyna się norweski cykl Raw Air.