PZHL domaga się zawieszenia federacji rosyjskiej i białoruskiej

Zimowe
PZHL domaga się zawieszenia federacji rosyjskiej i białoruskiej
fot. PAP
PZHL domaga się zawieszenia federacji rosyjskiej i białoruskiej.

Polski Związek Hokeja na Lodzie domaga się zawieszenia członkostwa federacji Rosji i Białorusi w światowej organizacji (IIHF) oraz zawieszenia przedstawicieli tych krajów w jej strukturach – poinformował związek w komunikacie.

W poniedziałek odbędzie się posiedzenie zarządu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie, który będzie rozważać konsekwencje wojny na Ukrainie dla zaplanowanych turniejów mistrzowskich. PZHL wystosował pismo do IIHF, w którym domaga się sankcji wobec federacji rosyjskiej i białoruskiej.

 

ZOBACZ TAKŻE: Norweska Federacja Narciarska przeciwna udziałowi Rosjan w rywalizacji

 

"Wszyscy widzieliśmy materiały przedstawiające okropności wojny i ofiary wśród ludności wojskowej, jak i cywilnej. W wyniku ataku na Ukrainie, jesteśmy świadkami katastrofy humanitarnej. W geście solidarności z innymi międzynarodowymi sportowymi organizacjami, w tym MKOI, prosimy, aby IIHF wydał oświadczenie stwierdzające, że wspólnie stoimy za naszymi ukraińskimi braćmi i siostrami oraz całkowicie i stanowczo potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę" - napisali polscy działacze, którzy domagają się również zawieszenia współpracy z Kontynentalną Hokejową Ligą, w której grają rosyjskie kluby.

 

Prezes PZHL Mirosław Minkina dodał, że konsultował się z przedstawicielami innych federacji.

 

- Wiele stoi na podobnym stanowisku. Aby wprowadzić wszystkie zaproponowane rozwiązania, konieczna będzie organizacja nadzwyczajnego kongresu IIHF. Warto, bo Łukaszenka i Putin kochają ten sport. Takie sankcje naprawdę ich zabolą - podkreślił.

 

Członkiem zarządu IIHF jest wiceprezes polskiej federacji Marta Zawadzka.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie