Finał bez emocji. ZAKSA zdobyła Tauron Puchar Polski siatkarzy

ZAKSA – Jastrzębski Węgiel 3:0 w finale PP siatkarzy.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Jastrzębski Węgiel 3:0 w finale Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2022. Obie ekipy zagrały o to trofeum po raz trzeci z rzędu i po raz trzeci górą byli kędzierzynianie. Turniej finałowy rozegrano we wrocławskiej Hali Orbita.

Jastrzębianie przystąpili do tego spotkania bez Jurija Gladyra, który boryka się z urazem łydki. Absencja środkowego miała wpływ na grę tej drużyny. W pierwszym secie, po wyrównanym początku (12:12), inicjatywę przejęli kędzierzynianie. Poszła punktowa seria (16:12), jastrzębianie jeszcze złapali kontakt (20:19), ale końcówka należała do skuteczniejszej w ataku ZAKSY. Kędzierzynianie wywalczyli trzy ostatnie punkty w tym secie. Skuteczne ataki Łukasza Kaczmarka i Aleksandra Śliwki oraz punktowy blok dały im zwycięstwo 25:20.

W drugiej odsłonie siatkarze ZAKSY szybko wywalczyli solidną zaliczkę (10:6). Trener Andrea Gardini próbował jeszcze zmotywować swych podopiecznych, ale pomogło to jedynie na chwilę. Od środkowej części seta ton wydarzeniom na parkiecie nadawali siatkarze z Kędzierzyna-Koźla (14:10, 19:14). Skuteczny atak Davida Smitha ustalił wynik na 25:15.

Set numer trzy nie przyniósł większych zmian. Po wyrównanym początku, kędzierzynianie znów uzyskali przewagę. Po asie serwisowym Kamila Semeniuka prowadzili 12:8 i w dalszej części seta nie pozwolili rywalom na odrobienie strat. W końcówce kontrolowali sytuację (20:14). Błąd rywali przyniósł im piłkę meczową, a punktowy blok zakończył rywalizację (25:19).

Skrót meczu ZAKSA - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (14), Aleksander Śliwka (11), Kamil Semeniuk (10) – ZAKSA; Łukasz Wiśniewski (9) – Jastrzębski Węgiel. MVP: Marcin Janusz.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel grały ze sobą w dwóch ostatnich finałach Pucharu Polski. W 2019 roku we Wrocławiu ZAKSA wygrała 3:1, a w 2021 w Krakowie również górą byli kędzierzynianie, którzy wygrali 3:0. I tym razem górą byli kędzierzynianie, którzy wygrali Puchar Polski po raz dziewiąty w historii (2000, 2001, 2002, 2013, 2014, 2017, 2019, 2021, 2022), co jest rekordowym osiągnięciem.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:20, 25:15, 25:19)

ZAKSA: David Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth. Trener: Gheorghe Cretu.
Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski, Jan Hadrava, Trevor Clevenot, Jakub Macyra, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Eemi Tervaportti, Stéphen Boyer, Bartosz Cedzyński, Rafał Szymura, Arpad Baroti. Trener: Andrea Gardini.

Wyniki turnieju finałowego Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2022:

2022-02-26: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 3:1 (25:17, 25:21, 23:25, 25:14)
2022-02-26: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia 3:2 (25:14, 25:19, 23:25, 25:27, 15:12)

2022-02-27: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:20, 25:15, 25:19)