Apel sportowców do zawieszenia Rosji i Białorusi. Co zrobi MKOl?

Inne
Apel sportowców do zawieszenia Rosji i Białorusi. Co zrobi MKOl?
fot. PAP
Sportowcy wezwali MKOl do natychmiastowego zawieszenia Rosji i Białorusi.

Sportowcy z Ukrainy i innych krajów wezwali Międzynarodowy Komitet Olimpijski do natychmiastowego zawieszenia Rosji i Białorusi oraz zakazu startu dla zawodników z tych państw. Przyczyną jest atak zbrojny na Ukrainę.

List otwarty, który opublikował mający na celu wzmocnienie pozycji sportowców ruch Global Athlete, został skierowany nie tylko do prezydenta MKOl Thomasa Bacha, ale i szefa Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) Andrew Parsonsa.

 

"Rosyjska inwazja na Ukrainę, wspierana przez Białoruś, jest wyraźnym naruszeniem Karty Olimpijskiej i Paraolimpijskiej. Naruszeniem, które musi spotkać się z surowymi sankcjami. Ukraińscy sportowcy i ich rodziny przebywające w tym kraju znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie, a rozmowa z nimi jest nie lada wyzwaniem, ponieważ znajdują się w schronach" – zaznaczono.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zbigniew Boniek o decyzji FIFA: Skandaliczna

 

Jak dodano, odmowa podjęcia szybkich działań i zawieszenia narodowych komitetów olimpijskich Rosji i Białorusi byłaby złym przesłaniem.

 

"Wasz brak działania wyśle wiadomość do każdego sportowca na świecie, że wybraliście interesy Rosji i Białorusi ponad interesy sportowców. Wasze dziedzictwo będzie definiowane przez wasze działania" – argumentowano.

 

Treść listu szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie. Wniosek poparła m.in. była brytyjska biegaczka długodystansowa Paula Radcliffe.

 

MKOl jedyny jak na razie komunikat dotyczący wojny na Ukrainie wydał w czwartkowy wieczór. Wskazał w nim, że międzynarodowe federacje sportowe powinny albo przenieść, albo odwołać imprezy i mecze planowane obecnie w Rosji lub na Białorusi. Jeden z kluczowych działaczy dodał, że rosyjskie i białoruskie flagi nie powinny być wywieszane na międzynarodowych imprezach sportowych.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie