MKOl zaleca światowym federacjom zakaz udziału Rosji i Białorusi w zawodach

Inne
MKOl zaleca światowym federacjom zakaz udziału Rosji i Białorusi w zawodach
fot. PAP
MKOl zaleca światowym federacjom zakaz udziału Rosji i Białorusi w zawodach

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił w poniedziałek, aby światowe federacje sportowe zabroniły Rosji i Białorusi udziału w zawodach. To reakcja na rosyjską agresję, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

"W celu ochrony integralności światowych zawodów sportowych oraz dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników, Komitet Wykonawczy MKOl zaleca, aby Międzynarodowe Federacje Sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i urzędników w zawodach międzynarodowych" - napisano w oświadczeniu na stronie MKOl.

 

ZOBACZ TAKŻE: FIFA podjęła decyzję ws. Rosji! Prezes PZPN oburzony!

 

Tam, gdzie nie jest to możliwe "w krótkim czasie z powodów organizacyjnych lub prawnych", Komitet Wykonawczy MKOl wezwał międzynarodowe federacje i organizatorów wydarzeń sportowych, żeby zrobili wszystko, co w ich mocy, aby żaden sportowiec i działacz sportowy z Rosji lub Białorusi nie mógł uczestniczyć pod nazwą Rosja lub Białoruś.

 

"Obywatele Rosji lub Białorusi, czy to indywidualnie, czy drużynowo, powinni być akceptowani tylko jako neutralni sportowcy lub neutralne drużyny. Nie należy eksponować symboli narodowych, kolorów, flag ani hymnów" - dodano.

 

Wszędzie tam, gdzie - w bardzo ekstremalnych okolicznościach - nawet to nie jest możliwe w krótkim czasie z przyczyn organizacyjnych lub prawnych, MKOl pozostawił organizacjom znalezienie własnego sposobu na skuteczne rozwiązanie "opisanego powyżej dylematu".

 

W tym kontekście MKOl wspomniał w szczególności o nadchodzących zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie.

 

Jednocześnie podtrzymano pilne zalecenie, aby nie organizować żadnych wydarzeń sportowych w Rosji i na Białorusi, wydane 25 lutego.

 

MKOl poinformował też, że podjął doraźną decyzję o odebraniu Orderu Olimpijskiego wszystkim osobom, które obecnie pełnią ważną funkcję w rządzie Federacji Rosyjskiej, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

 

Uzasadnił, iż podjął decyzję w oparciu o wyjątkowe okoliczności sytuacji oraz biorąc pod uwagę wyjątkowo poważne naruszenie rozejmu olimpijskiego i inne naruszenia Karty Olimpijskiej przez rosyjski rząd. 

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie