Reprezentacje Danii i Norwegii dołączają do bojkotu meczów Rosji

Piłka nożna
Reprezentacje Danii i Norwegii dołączają do bojkotu meczów Rosji
fot. PAP
Reprezentacja Norwegii dołączyła się do bojkotu meczów Rosji.

Federacje piłkarskie Danii i Norwegii jako kolejne ogłosiły, że obecnie nie biorą pod uwagę rozgrywania spotkań z Rosją. Dołączyły w ten sposób m.in. do Polskiego Związku Piłki Nożnej, który bojkotuje zaplanowany na 24 marca półfinałowy mecz barażowy z Rosją o awans na mundial w Katarze.

- Stoimy ramię w ramię ze związkami, które ogłosiły, że nie chcą grać przeciwko Rosji – powiedział w poniedziałek szef Duńskiego Związku Piłki Nożnej Jakob Jensen. Podobnie jak duńskie stowarzyszenie sportowe DIF (członek MKOl), Jensen opowiadał się za wykluczeniem Rosji ze wszystkich międzynarodowych wydarzeń sportowych.

 

Reprezentacja Danii w piłce nożnej kobiet jest w tej samej grupie co Rosja w eliminacjach do mistrzostw świata. Mecz z Rosjankami jest planowany na wrzesień.

 

Natomiast szef Norweskiego Związku Piłki Nożnej Terje Svendsen napisał na Twitterze: "Uważamy, podobnie jak Szwecja, Polska i Czechy, że granie z Rosją nie wchodzi teraz w rachubę".

 

Międzynarodowa Federacja Piłkarska ogłosiła w niedzielę, że mecze Rosjan mają odbywać się na neutralnym terenie, bez kibiców oraz flagi i hymnu rosyjskiego, a także bez używania nazwy "Rosja". FIFA nie wyklucza jednak znacznie surowszych sankcji w najbliższym czasie, w tym wykluczenia z rozgrywek, jeśli sytuacja nie ulegnie szybkiej poprawie.

 

Dotychczasowe decyzje FIFA zostały jednak przyjęte w piłkarskiej Europie z rozczarowaniem.

 

24 marca polscy piłkarze mieli zagrać z Rosją w Moskwie w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata. PZPN już w sobotę zapowiedział, podobnie jak polscy piłkarze, że kadra biało-czerwonych - w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę - nie zamierza grać ze "Sborną".

 

W niedzielę polska federacja podtrzymała swoje zdecydowane stanowisko. A tuż przed północą prezes PZPN Cezary Kulesza poinformował o dalszych krokach.

 

"W związku ze skandaliczną decyzją FIFA, PZPN wysłał pismo do wszystkich federacji w Europie. Przedstawiliśmy w nim nasze stanowisko i zachęciliśmy, aby stanęli u naszego boku. Bo tylko zjednoczeni będziemy silni. Żadnej pobłażliwości dla rosyjskiej agresji na Ukrainę!" - napisał szef PZPN na Twitterze.

 

W niedzielny wieczór swój bojkot meczów z Rosjanami podtrzymali też Czesi i Szwedzi. Reprezentacje tych krajów zmierzą się w drugim półfinale barażowym. Jego zwycięzca miał grać z lepszym z pary Rosja - Polska w decydującym meczu o awans na mundial w Katarze.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rosjanie mistrzami świata? Ciąg dalszy kompromitacji FIFA

 

Tymczasem FIFA podkreśliła wcześniej, że jest w kontakcie z federacjami Polski, Czech i Szwecji.

 

"W związku ze zbliżającymi się barażami (...) FIFA przyjęła do wiadomości stanowiska wyrażane w mediach społecznościowych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej oraz Szwedzki Związek Piłki Nożnej i już nawiązała dialog ze wszystkimi tymi federacjami. FIFA pozostanie w bliskim kontakcie, aby wspólnie znaleźć odpowiednie i akceptowalne rozwiązania" - dodano.

 

Do bojkotu meczów z udziałem Rosjan dołączyły wcześniej inne federacje, m.in. angielska i albańska. W przypadku reprezentacji Albanii chodzi m.in. o mecze z Rosją w nowej edycji Ligi Narodów UEFA. 

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie