Rosyjska Federacja Piłkarska odpowiedziała FIFA i UEFA

Piłka nożna
Rosyjska Federacja Piłkarska odpowiedziała FIFA i UEFA
fot

Rosyjska Federacja Piłkarska określiła jako "dyskryminację" decyzję FIFA i UEFA o zawieszeniu reprezentacji Rosji i klubów z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. Nie odbędzie się m.in. mecz Rosja - Polska w półfinale baraży o awans na mundial.

W wydanym komunikacie federacja podkreśliła, że "całkowicie nie zgadza się z decyzją FIFA i UEFA o zawieszeniu na czas nieokreślony rosyjskich drużyn we wszystkich rozgrywkach międzynarodowych" i nazwała ją "dyskryminującą dla dużej liczby sportowców, trenerów, pracowników klubów lub reprezentacji narodowych, a co ważniejsze, milionów rosyjskich i zagranicznych kibiców".

 

ZOBACZ TAKŻE: "Decyzja FIFA i UEFA jest spóźniona, ale potrzebna"

 

Federacja zapowiedziała, że "zastrzega sobie prawo do zaskarżenia decyzji FIFA i UEFA zgodnie z międzynarodowym prawem sportowym". Nie podała jednak szczegółów.

 

Zawieszenie reprezentacji oraz drużyn klubowych z tego kraju ma związek z agresją Rosji na Ukrainę. We wspólnym komunikacie Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) oraz europejska (UEFA) podkreślono, że decyzje zostały przyjęte przez najwyższe organy decyzyjne obu instytucji w tak pilnych sprawach.

 

- Każda presja na Rosji, także ze świata sportu, jest potrzebna. Ludobójczy reżim Władimira Putina atakuje niepodległą Ukrainę. Jeśli świat sportu może wpłynąć na społeczeństwo rosyjskie, na powstrzymanie tej agresji, to musimy po to wszystko sięgać. Decyzja FIFA i UEFA jest spóźniona, ale potrzebna - ocenił Roman Kołtoń z "Prawdy Futbolu".

 

 

24 marca polscy piłkarze mieli zagrać z Rosją w Moskwie w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata. PZPN już w sobotę zapowiedział, że kadra biało-czerwonych nie zamierza grać ze "Sborną".

 

Na razie wiadomo jeszcze, co poniedziałkowa decyzja oznacza dla Polski w kontekście baraży - czy biało-czerwoni awansują do finałowego meczu bez gry, czy może zostanie wyznaczony inny rywal w półfinale.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie