Rosjanie i Białorusini wykasowani z gier FIFA 22 i NHL 22!

E-sport
Rosjanie i Białorusini wykasowani z gier FIFA 22 i NHL 22!
fot. EA Sports
Świat wirtualny nie pozostał obojętny na rzeczywistą sytuację geopolityczną.

Ze względu na agresję zbrojną Rosji wobec Ukrainy, wiele organizacji sportowych na całym świecie zdecydowało się wykluczyć rosyjskie i białoruskie drużyny z rozgrywek. W ślad za nimi poszedł najbardziej znany wydawca gier sportowych - EA Sports - który usunął Rosję i Białoruś, jak również pochodzące stamtąd kluby z gier FIFA 22 i NHL 22.

Producent i wydawca gier sportowych EA Sports poszedł w ślady takich organizacji jak: FIFA, UEFA, IIHF (międzynarodowa organizacja hokeja na lodzie) czy MKOl i podjął decyzję o wykasowaniu rosyjskich klubów i reprezentacji z dwóch sztandarowych gier w swoim dorobku. W najnowszych odsłonach serii FIFA i NHL nie będzie można wybierać drużyn pochodzących z kraju agresora a także Białorusi, która pomogła Federacji Rosyjskiej w ataku na Ukrainę.

 

ZOBACZ TAKŻE: Grzegorz Krychowiak chce odejść z FK Krasnodar

 

"EA Sports pragnie wyrazić solidarność z Ukrainą i podobnie jak wiele głosów z całego świata wzywa o pokój i jak najszybsze zakończenie inwazji na Ukrainie. Razem z naszymi partnerami z FIFA i UEFA zdecydowaliśmy się usunąć reprezentację Rosji i tamtejsze kluby z FIFA 22, FIFA Mobile i FIFA Online. Będziemy na bieżąco informować o wszelkich zmianach i dziękujemy graczom za ich cierpliwość i współpracę w przeprowadzaniu aktualizacji" - można przeczytać w stanowisku EA Sports na Twitterze.

 

 

Podobne oświadczenie zostało wystosowane w stosunku do NHL 22 - najnowszej odsłony serii poświęconej hokejowi na lodzie.

 

"Wraz z zawieszeniem przez IIHF reprezentacji Rosji i Białorusi a także klubów pochodzących z tych krajów, zdecydowaliśmy się wykasować je z NHL 22. Stoimy za obywatelami Ukrainy i dołączamy się do głosów pragnących pokoju" - napisano w kolejnym poście.

 

 

Z obu gier wykasowane zostały tylko drużyny narodowe a także kluby, takie jak: CSKA Moskwa, Lokomotiw Moskwa, Spartak Moskwa czy Zenit Sankt Petersburg. Indywidualni sportowcy, jak np. gwiazda Washington Capitals Aleksander Owieczkin, nadal będą dostępni, wraz ze swoimi klubami spoza Rosji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Siatkarka Chemika Police wyleciała z Polski. "Ze względu na wojnę w Ukrainie"

 

Nie jest to prawdopodobnie koniec "banów", jakie na rosyjskich sportowców nałożą producenci gier. Bardzo prawdopodobny wydaje się scenariusz, że w ślad za EA Sports pójdzie niedługo Codemasters, kasując z F1 2022 nie tylko GP Rosji (impreza w Soczi została już wcześniej usunięta z kalendarza zbliżającego się sezonu), ale także należący do białorusko-rosyjskiego oligarchy Dmitrija Mazepina zespół Haas. Jednym z kierowców Haasa jest z kolei syn biznesmena Nikita Mazepin.

 

Na przestrzeni ostatnich dni na rosyjski sport nałożonych zostało wiele sankcji. UEFA podjęła decyzję o odebraniu Petersburgowi prawa do organizacji finału trwającej edycji Ligi Mistrzów, FIFA - pod naciskiem Polskiego Związku Piłki Nożnej - wykluczyła reprezentację Rosji z udziału w marcowych barażach, których stawką będzie udział w mistrzostwach świata 2022, IIHF odebrała Rosjanom i Białorusinom prawo startu w sześciu zbliżających się turniejach, natomiast MKOl najpierw zdecydował, że zawodnicy z tych dwóch krajów będą startowali na igrzyskach paraolimpijskich pod neutralną flagą, a następnie, że nie wystartują w ogóle.

Adam Łuczka/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie