W weekend w Oslo święto narciarstwa w kolorach narodowych Ukrainy

Zimowe
W weekend w Oslo święto narciarstwa w kolorach narodowych Ukrainy
fot. PAP/EPA
Organizatorzy m.in. oświetlili skocznie na niebiesko-żółto.

Organizatorzy zawodów narciarskiego Pucharu Świata w biegach, kombinacji norweskiej i skokach, które w najbliższy weekend odbędą się w Oslo, poprosili publiczność o ubranie się w kolory narodowe Ukrainy, skocznię oświetlą na niebiesko-żółto, a numery startowe zaprojektowano w formie flagi Ukrainy.

- Rosjanie zostali z tych zawodów wykluczeni, ale mający ponadstuletnią tradycję historię nasz festiwal narciarski na Holmenkollen zawsze był i pozostanie symbolem wolności. To tutaj w 1945 roku 100 tysięcy osób witało powrót króla Olava V z emigracji spowodowanej hitlerowską okupacją podczas, której Niemcy nie zdecydowali się na organizację zawodów. To miejsce zobowiązuje, bo mamy w Europie nową straszną wojnę - powiedział szef komitetu organizacyjnego Stefan Marx.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rosjanie i Białorusini z zakazem startu w narciarskich zawodach w Norwegii

 

Sponsorzy, nie licząc się z kosztami, w ostatniej chwili zmieniają plansze i plakaty reklamowe tak, aby umieścić na nich niebieskie i żółte kolory narodowe Ukrainy. Na ten krok zdecydował się główny sponsor zawodów - krajowa spółdzielnia mieszkaniowa OBOS i na nowych plastronach nad i pod numerem startowym znajdzie się flaga Ukrainy. Wchodzącym na obiekt kibicom będą rozdawane ukraińskie flagi.

 

- Chcemy, aby zdjęcia z kamer telewizyjnych obiegły cały świat. Skocznia też zostanie oświetlona w kolorach niebieskim i żółtym, a status gościa honorowego będzie mieć młodzieżowa reprezentacja Ukrainy w biegach narciarskich, która po mistrzostwach świata juniorów zdecydowała się pozostać w Norwegii na jakiś czas. Specjalnym gościem będzie natomiast ambasador Ukrainy w Norwegii - tłumaczył Marx.

 

- Niestety obrazy te raczej nie dotrą do rosyjskich kibiców, ponieważ przedstawiciele stacji telewizyjnej posiadającej prawa do transmisji, TV Match, już opuścili Oslo - przekazał.

MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie