Alpejski PŚ: Dominik Paris wygrał drugi zjazd w Kvitfjell. Pożegnanie Kjetila Jansruda

Zimowe
Alpejski PŚ: Dominik Paris wygrał drugi zjazd w Kvitfjell. Pożegnanie Kjetila Jansruda
fot. PAP/EPA
Dominik Paris górą w drugim zjeździe w Kvitfjell

Włoch Dominik Paris zwyciężył w drugim zjeździe alpejskiego Pucharu Świata w norweskim Kvitfjell. Na drugim stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy Aleksander Aamodt Kilde, który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji PŚ w tej konkurencji.

Paris wyprzedził Norwega o 0,55 s. Trzecie miejsce, ze stratą 0,81 s, zajęli ex aequo Szwajcarzy Niels Hintermann i Beat Feuz.

 

Dzień wcześniej w pierwszym zjeździe w Kvitfjell Hintermann podzielił pierwszą lokatę z Kanadyjczykiem Cameronem Alexandrem.

 

W klasyfikacji zjazdu Kilde powiększył do 23 punktów przewagę nad Feuzem. Kto zdobędzie Kryształową Kulę? Rozstrzygnięcie nastąpi 16 marca w Courchevel.

 

ZOBACZ TAKŻE: Niespodziewane zwycięstwo Priski Nufer w Crans-Montanie

 

W sobotę po raz ostatni startował Kjetil Jansrud, mistrz olimpijski z 2014 roku w supergigancie i mistrz świata z 2019 w zjeździe. 36-letni Norweg zajął 52. miejsce, tracąc do Parisa 3,46 s.

 

"Nie jest łatwo zrezygnować z czegoś, co robiło się przez całe życie" – napisał Jansrud kilka dni temu w mediach społecznościowych. - "Jestem jednak zadowolony, że mogę przejść na emeryturę w Kvitfjell, gdzie wygrałem swoje pierwsze zawody Pucharu Świata w 2012 roku i gdzie co roku ścigam się przed rodziną oraz przyjaciółmi".

 

"W tych niebezpiecznych czasach moja sportowa emerytura wydaje się bez znaczenia. Moje myśli i nadzieje są z mieszkańcami Ukrainy. Pozostańcie silni" – dodał Jansrud, nawiązując do rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę.

 

Zdobył łącznie pięć medali olimpijskich - złoty w supergigancie w 2014 roku, srebrny w gigancie w 2010 i zjeździe w 2018, a także brązowy w 2014 w zjeździe i 2018 roku w supergigancie. Jest trzykrotnym medalistą mistrzostw świata (złoty i dwa srebrne medale) - triumfował w 2019 roku w konkurencji zjazdu.

 

Zwyciężył również 23 razy w zawodach z cyklu Pucharu Świata.

 

W niedzielę w Kvitfjell odbędzie się supergigant.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie