PlusLiga: Zacięte starcie Jastrzębskiego Węgla z GKS

W spotkaniu 22. kolejki PlusLigi siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali GKS Katowice 3:2. Mistrzowie Polski wygrali dwa pierwsze sety, ale rywale zdołali wyrównać stan meczu. W tie-breaku szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili jednak jastrzębianie.

Premierowa odsłona toczyła się przy przewadze gospodarzy, którzy w środkowej części seta odskoczyli na cztery oczka. Katowiczanie nie rezygnowali i doprowadzili do emocjonującej końcówki, w której złapali punktowy kontakt (23:22). Kluczowe akcje wygrali jednak jastrzębianie, a ostatni punkt przyniósł skuteczny atak Jana Hadravy (25:23).

Druga partia nie miała wielkiej historii. Gospodarze szybko wypracowali sobie znaczącą przewagę (8:3), a później właściwie kontrolowali sytuację (16:11, 21:13). Zwycięstwo przypieczętował skutecznym uderzeniem Stephen Boyer (25:18).

W trzecim secie siatkarze z Katowic wrócili do gry. Uzyskali zaliczkę już na początku – po asie serwisowym Jakuba Jarosza było 1:4. Gospodarze szybko odrobili straty, przez pewien czas wynik oscylował wokół remisu, ale później przewagę odzyskała ekipa GKS, która poprawiła skuteczność w ataku. W końcówce jastrzębianie popełnili kosztowne błędy i ostatecznie przegrali 22:25.

Czwarta partia również toczyła się przy przewadze zespołu z Katowic (8:11, 13:16). Gospodarze odrobili straty (18:18) i rozpoczęła się zacięta walka punkt za punkt, zwieńczona rywalizacją na przewagi. GKS miał pierwszy piłkę setową, po ataku Jarosza (23:24), później kolejne, a dwie piłki meczowe mieli jastrzębianie. Obie ekipy toczyły zaciętą walkę, set trwał blisko 40 minut, a zakończył go autowy atak Rafała Szymury (32:34).

Spotkanie zwieńczył więc tie-break. Lepiej rozpoczęli go mistrzowie Polski (5:2), którzy po ataku Tomasza Fornala mieli cztery oczka zaliczki przy zmianie stron (8:4). Zmęczenie poprzednią partią i problemy w przyjęciu pogrążyły ekipę GKS. Gospodarze utrzymali przewagę, choć rywale walczyli do końca. Jastrzębianie mieli piłkę meczową przy stanie 14:10, ale Gonzalo Quiroga popisał się jeszcze asem serwisowym. Wynik decydującej partii na 15:12 ustalił skuteczny atak Fornala.

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - GKS:

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (24), Jan Hadrava (18), Trevor Clevenot (13), Łukasz Wiśniewski (13) – Jastrzębski Węgiel; Jakub Jarosz (23), Gonzalo Quiroga (20), Jakub Szymański (18), Marcin Kania (13) – GKS. MVP: Tomasz Fornal (23/34 = 68% skuteczności w ataku + 1 blok).

W ekipie GKS nie zagrał Tomas Rousseaux. W drużynie gospodarzy zabrakło natomiast Jurija Gladyra, który z powodu urazu łydki będzie pauzował około cztery tygodnie.

Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 3:2 (25:23, 25:18, 22:25, 32:34, 15:12)

Jastrzębski Węgiel: Jan Hadrava, Trevor Clevenot, Jakub Macyra, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski – Jakub Popiwczak (libero) oraz Stephen Boyer, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura, Bartosz Cedzyński. Trener: Andrea Gardini.
GKS: Jakub Szymański, Marcin Kania, Jakub Jarosz, Gonzalo Quiroga, Piotr Hain, Micah Ma'a – Bartosz Mariański (libero) oraz Damian Kogut, Damian Domagała, Jakub Nowosielski. Trener: Grzegorz Słaby.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 22. kolejki PlusLigi:

2022-03-04: LUK Lublin – Asseco Resovia 1:3 (18:25, 23:25, 26:24, 15:25)
2022-03-05: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:0 (26:24, 35:33, 27:25)
2022-03-05: Projekt Warszawa – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (25:21, 25:21, 20:25, 25:23)

2022-03-05: Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 3:2 (25:23, 25:18, 22:25, 32:34, 15:12)
2022-03-06: PGE Skra Bełchatów – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2022-03-06: Cerrad Enea Czarni Radom – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-03-07: PSG Stal Nysa – Indykpol AZS Olsztyn (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).