Narciarskie MŚJ: Złoto Austrii w konkursie drużyn mieszanych. Polska nie awansowała do finału

Austriacy wygrali konkurs drużyn mieszanych w skokach narciarskich rozegrany w niedzielę w Zakopanem, w ostatnim dniu mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Polacy na dziewiątym miejscu.

Na starcie ostatniej w MŚJ konkurencji stanęło 12 drużyn mieszanych. Po pierwszej serii prowadziła ekipa austriacka przed słoweńską i francuską. Biało-czerwoni w składzie Sara Tajner, Adam Niżnik, Natalia Słowik i Jan Habdas zajmując 9. miejsce nie awansowali do rundy finałowej.

Austria gromadząc w sumie 884,4 pkt nie oddała zwycięstwa. Na drugim miejscu z 65,4 pkt straty utrzymała się Słowenia, na trzecie z 772 pkt wskoczyła Norwegia. Drużyna francuska spadła z 3. na 5. pozycję, tracąc do liderów 124,1 pkt.

Podczas ostatniej konkurencji MŚJ w Zakopanem niebo było zachmurzone, a temperatura wahała się w okolicy minus 5 stopni. Uczestnikom konkursu momentami dokuczał wiatr wiejący z mocno zmiennych kierunków.

Gospodarzami zakończonych w niedzielę 45. mistrzostw świata juniorów były Norwegia i Polska. Międzynarodowa Federacja Narciarska podjęła taką decyzję jesienią ubiegłego roku, gdy okazało się, że na terenie Centralnego Ośrodku Sportu w Zakopanem trwają prace inwestycyjne, więc organizacja biegów nie będzie tu możliwa.

W stolicy polskich Tatr rozegrano konkursy skoków narciarskich oraz kombinację norweską, na potrzeby której przygotowano 2,5 km pętlę biegową.

Wyniki konkursu drużyn mieszanych w skokach narciarskich:

1. Austria 884,4 pkt
(Vanessa Moharitsch, Daniel Tschofenig, Julia Muehlbacher, David Haagen)
2. Słowenia 819,0
(Taja Bodlaj, Marcel Striznar, Nika Prevc, Maksim Bartolj)
3. Norwegia 772,0
(Nora Midtsundstad, Johannes Aardal, Heidi Dyhre Traaserud, Iver Olaussen)
...
9. Polska 311,2
(Sara Tajner, Adam Niżnik, Natalia Słowik, Jan Habdas)

Jedyny medal dla Polski w tych mistrzostwach wywalczyła Monika Skinder. Zawodniczka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski w norweskiej Lygnie zdobyła srebro w sprincie techniką dowolną.